Łazienka dla seniora – jak urządzić ją funkcjonalnie?

Urządzenie łazienki dla seniora to zadanie, które wymaga szczególnego podejścia. Osoby starsze mają specyficzne potrzeby i ograniczenia, które należy uwzględnić podczas planowania tej przestrzeni. Bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort to efekty, od których należy dążyć przy planowaniu tej przestrzeni.

Urządzenie łazienki dla seniora to zadanie, które wymaga szczególnego podejścia. Osoby starsze mają specyficzne potrzeby i ograniczenia, które należy uwzględnić podczas planowania tej przestrzeni. Bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort to efekty, od których należy dążyć przy planowaniu tej przestrzeni.

Łazienka dla seniora powinna być zarówno estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna. Przede wszystkim – nie powinna stwarzać barier architektonicznych, które zmniejszą komfort z jej używania. Łazienka dostosowana do potrzeb osób starszych powinna także minimalizować ryzyko ewentualnego wypadku.

Łazienka dla seniora – istotne zasady przy planowaniu przestrzeni

Planując łazienkę dla seniora, warto pamiętać o trzech najistotniejszych aspektach, wpływających na komfort i bezpieczeństwo użytkowania takiej przestrzeni. Należą do nich:

  1. Ergonomia – planując łazienkę dla seniora, zwróć uwagę na to, aby wszystkie elementy wyposażenia powinny być łatwo dostępne. Ważne jest, aby przestrzeń była przemyślana tak, by senior mógł poruszać się swobodnie, nawet jeśli korzysta z pomocy, takiej jak laska, balkonik lub wózek inwalidzki. Pamiętaj, że problemy z poruszaniem mogą z wiekiem jeszcze się pogłębić i uwzględnij to przy decydowaniu o szerokości otworu drzwiowego i wejścia pod prysznic. Zrezygnuj także z wysokiego brodzika na rzecz niskiego, takiego jak brodziki prysznicowe z serii Slim od Sevante lub zdecyduj się na odpływ liniowy.
  2. Bezpieczeństwo – powierzchnie w łazience dla starszej osoby powinny być antypoślizgowe, a uchwyty i poręcze strategicznie rozmieszczone.
  3. Estetyka – Łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także przyjemna dla oka. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, materiałów i przyjaznej kolorystyki sprawi, że seniorzy będą czuć się w niej dobrze. Unikaj sytuacji, w której ergonomia zajmie Ci tyle uwagi, że na kwestie estetyczne nie wystarczy energii i łazienka będzie funkcjonalna, jednak będzie przypominała pomieszczenie szpitalne. 

Prysznic dla seniora – uczyń dobry wybór jeszcze lepszym

Wybór prysznica dla osoby starszej to dobra decyzja, zwłaszcza jeśli na osobne natrysk i wannę nie ma miejsca. Ograniczenia ruchowe z wiekiem nasilają się, a ruchomość stawów nie jest pełna, przez co wchodzenie do wanny może być zbyt dużym i zupełnie niepotrzebnym wysiłkiem. Nie wystarczy jednak zamontować przypadkowej kabiny – wybór odpowiedniego prysznica dla seniora ma naprawdę ogromne znaczenie. Prysznic powinien być łatwy w użytkowaniu, bezpieczny i dostosowany do potrzeb starszej osoby. Oto kilka wskazówek:

Prysznic dla starszej osoby powinien mieć wygodne wejście. Szerokie, być może nawet bez drzwi (do łazienek dla seniorów rewelacyjnie sprawdzają się ścianki prysznicowe, zwane także kabinami prysznicowymi typu walk-in takie jak ścianka prysznicowa walk-in 140x195 cm bromo

Warto zainstalować siedzisko prysznicowe lub postawić specjalne krzesełko kąpielowe, które pozwoli seniorowi usiąść podczas kąpieli. Może być ono składane, aby nie zajmować miejsca, gdy nie jest używane. Tego typu rozwiązania znajdziesz w sklepach medycznych, podobnie jak uchwyty i poręcze. Zapewni to większe bezpieczeństwo i stabilność podczas wchodzenia i wychodzenia spod prysznica oraz w trakcie kąpieli. 

Niewątpliwie może się także przydać bateria z termostatem, która chroni przed nagłą zmianą temperatury wody, co może zapobiec poparzeniom.

Łazienka dla seniora w bloku – najważniejsze informacje

Mieszkania w blokach to często mniejsze łazienki i większe wyzwanie przy urządzaniu łazienki dla seniora. 

W małych łazienkach często instalujemy przyścienną wannę i mały narożny prysznic. W przypadku łazienki dla seniora lepiej postawić na jedną, wygodną kabinę, w której można swobodnie się obrócić. Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór rozmiarów kabin prysznicowych, także prostokątnych. W Sevante krótszy bok takiej tradycyjnej kabiny prysznicowej może mieć nawet 100 cm, a drążki ścianek prysznicowych mają regulację aż do 120 cm, co pozwala stworzyć przestrzeń kąpielową pod prysznicem o powierzchni ponad metra kwadratowego. Jeśli powierzchnia łazienki w bloku na to nie pozwoli, warto wybrać największą możliwą kabinę, dla komfortu osoby starszej, która będzie z niej korzystała.

Mała łazienka dla starszej osoby – meble

Urządzenie małej łazienki dla starszej osoby wymaga przemyślanych rozwiązań. Zamiast dużych szafek stojących, lepiej zdecydować się na wiszące półki lub szafki. Pozwolą one zaoszczędzić miejsce na podłodze i ułatwią sprzątanie. Szafki na wymiar pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jednocześnie umożliwiając przechowywanie wszystkich niezbędnych przedmiotów w zasięgu ręki. Więcej na temat mebli łazienkowych dowiesz się z artykułu Meble łazienkowe – co musisz o nich wiedzieć?.

Łazienka dla starszej osoby – dodatkowe udogodnienia

Aby łazienka dla seniora była jak najbardziej komfortowa, warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia. Zarówno pod prysznicem, jak i przed nim warto umieścić maty antypoślizgowe, które zapobiegną poślizgnięciu, a na całej powierzchni podłogi położyć płytki antypoślizgowe.

Pozostałe elementy łazienki powinny być łatwo dostępne. Warto podwyższyć toaletę lub kupić na nią specjalną deskę klozetową, która ułatwia siadanie i wstawanie.

Odpowiednie oświetlenie, takie jak taśmy LED czy lampy punktowe, nie tylko poprawią widoczność, ale także optycznie powiększy przestrzeń.

Urządzanie łazienki dla seniora wymaga szczególnej uwagi na aspekty ergonomiczne, bezpieczeństwa i komfortu. Bez względu na to, czy jest to łazienka w bloku, mała łazienka, czy przestronniejsza łazienka dla starszej osoby, warto inwestować w rozwiązania, które ułatwią codzienne użytkowanie. Wybór odpowiednich pryszniców, mebli i dodatków, takich jak uchwyty i antypoślizgowe maty, może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia seniorów.

Jeśli szukasz inspiracji do urządzenia łazienki w różnych stylach, zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów: Łazienka w stylu Japandi – jak ją urządzić? oraz Jak urządzić łazienkę w stylu modern farmhouse?.