Łazienka w stylu Japandi, czyli jaka? Wyróżniki stylu Japandi

Urządzasz łazienkę, podobał Ci się swego czasu styl skandynawski, jednak obawiasz się, że to przebrzmiała moda? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doskonałym wyborem dla Ciebie będzie łazienka w stylu Japandi. Połączenie nordyckiego hygge z filozofią wabi-sabi nie tylko odświeży wnętrze pod kątem estetycznym, ale i pomoże stworzyć prawdziwie funkcjonalną przestrzeń, bez względu na to, czy mówimy o przestronnym pokoju łazienkowym, czy bardzo małą łaienkę w stylu Japandi.

Urządzasz łazienkę, podobał Ci się swego czasu styl skandynawski, jednak obawiasz się, że to przebrzmiała moda? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doskonałym wyborem dla Ciebie będzie łazienka w stylu Japandi. Połączenie nordyckiego hygge z filozofią wabi-sabi nie tylko odświeży wnętrze pod kątem estetycznym, ale i pomoże stworzyć prawdziwie funkcjonalną przestrzeń, bez względu na to, czy mówimy o przestronnym pokoju łazienkowym, czy bardzo małą łaienkę w stylu Japandi.

Styl Japandi – łazienka z estetyką doskonale prostą

Styl Japandi to harmonijne połączenie stylu skandynawskiego z japońskim. Jego charakterystyczna cecha to połączenie minimalizmu z ciepłem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i bambus. Dominują tu neutralne kolory, takie jak biel, szarości i beże, z dodatkami czerni i ciemnego drewna. 

Styl Japandi zdobywa popularność dzięki swojej zdolności do tworzenia spokojnych i uporządkowanych przestrzeni, ponieważ istotne są wpływy wabi-sabi – japońskiej sztuki odnajdywania szczęścia w rzeczach prostych i skromnych. Przejawia się ona głównie w bardzo precyzyjnym uporządkowaniu przestrzeni, co może tłumaczyć, dlaczego nowocześni projektanci bardzo często stawiają na tę estetykę w odniesieniu do łazienek. Jest bowiem niezaprzeczalnym faktem, że uporządkowanie i prostota w łazience to nie tylko rzecz gustu, ale i higieny – łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniu, które nie ma zbędnych ozdobników.

Jakie cechy ma idealna łazienka Japandi – wyznaczniki stylu

Są 3 podstawowe elementy stylu Japandi, których należy przestrzegać podczas projektowania łazienki w tym stylu. Jest to między innymi minimalizm, czyli ograniczenie zbędnych dekoracji i skupienie się na funkcjonalności. W łazience Japandi każdy przedmiot ma swoje miejsce i cel. Doskonałym przykładem elementu stworzonego w duchu Japandi są ściągaczki do wody z haczykami, dzięki którym mają one swoje stałe miejsce. 

Chcąc dobrać element w duchu skandynawsko-japońskim, postaw na neutralną paletę kolorów. Dopuszczalne w tym stylu są także akcenty w kolorze czerni lub ciemnego drewna. 

Wszystko powinno być doświetlone miękkim, ciepłym światłem, dzięki któremu pomieszczenie będzie jasne i przytulne.

Urządzanie łazienki w stylu Japandi

Stosując zasady estetyki Japandi w odniesieniu do łazienek, warto przede wszystkim upraszczać rozwiązania. Przykładowo – zdecydowanie bardziej w stylu skandynawsko-japońskim będą ścianki prysznicowe (tzw. kabiny walk-in) niż tradycyjne kabiny prysznicowe. Ze względu na mniejszą ilość elementów i zachowanie funkcjonalności, to rozwiązanie wpisuje się zarówno w styl skandynawski, japoński, jak i ich połączenie. Ścianka, z uwagi na to, że jest w większości przypadków nierozsuwana, kojarzona jest z prostotą rozwiązania. Przypomina także parawan, który budzi skojarzenia z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Urządzając łazienkę w stylu Japandi, poza wyborem prostych, wysokojakościowych elementów wyposażenia łazienki, warto skupić się na ich kolorystyce. Zarówno czarne, jak i srebrne wykończenia profili mogą dobrze wpasować się w łazienkę w stylu Japandi, jednak trzeba za każdym razem zwracać uwagę na ilość elementów. Decydując się na ten styl urządzania wnętrza, warto unikać bardzo szerokich, przytłaczających elementów oraz nadmiernych dekoracji.

Aby podkreślić styl, warto zachować neutralność kolorystyczną, wybierając odcienie bieli, beżu i szarości. Akcenty ciemniejszego drewna lub czerni dodadzą głębi i elegancji, jednak podobnie jak w przypadku profili – należy stosować je z umiarem. Równie dobrym, a bardzo bezpiecznym wyborem będzie jasne drewno – w szczególności egzotyczne rodzaje, które nie chłoną wody i doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgotność. Warto wybrać proste i gładkie ręczniki z naturalnych materiałów, jak bawełna bambusowa, które będą funkcjonalne, a jednocześnie stylowe.

Mała łazienka w stylu Japandi

Aranżacja małej łazienki w stylu Japandi wymaga szczególnej uwagi do detali i optymalnego wykorzystania przestrzeni. Zdecydowanie pomogą w tym meble o prostych formach, które nie zajmują dużo miejsca, ale oferują wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. Szafki pod umywalką z jasnego drewna (np. bambusowego) lub ścienne półki pomogą zaoszczędzić przestrzeń.

Doskonale w łazienki w stylu Japandi wpisują się wanny wolnostojące z akrylu lub ceramiki, które dzięki swojej prostej formie rozjaśniają i nie przytłaczają pomieszczeń. Można je umieścić nawet w relatywnie niewielkiej łazience, wybierając model przyścienny, taki jak np. wanna wolnostojąca owalna z syfonem Loge.

Jeśli zdecydujesz się prysznic, zdecyduj się na kabinę walk-in, która optycznie powiększy łazienkę i doda jej lekkości. Ogranicz także liczbę dodatków i skup się na funkcjonalności. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce, aby nie zakłócać harmonii wnętrza. Postaw na półkach koszyki na kosmetyki lub pochowaj je w szufladach i szafkach.

Jakie dodatki wybrać do łazienki w stylu Japandi?

Ponad wszystko zwróć uwagę na kolorystykę. Delikatne beże w kolorach piaskowca lub trawertynu nadadzą wnętrzu ciepłego, zapraszającego charakteru, który powinien cechować każdą łazienkę, również tę o niewielkiej przestrzeni.

Wybierając dodatki, skup się na tym, aby nie były zbyt ozdobne. Lustro łazienkowe może być pozbawione ramy – eleganckie wykończenie szkła będzie równie dobrym rozwiązaniem. W przypadku małej łazienki Japandi dobrze będzie wyglądało kojarzące się z harmonią okrągłe lustro, np. z ciepłym podświetleniem od spodu, które optycznie powiększy przestrzeń łazienki.

Styl Japandi w łazience to doskonały wybór dla osób ceniących minimalizm, funkcjonalność i naturalne kolory i materiały. Łazienka urządzona w tym stylu sprzyja relaksowi, a jednocześnie jest elegancka i ponadczasowa. Wybierając produkty Sevante, jak kabiny prysznicowe, wanny wolnostojące czy akcesoria z naturalnych materiałów, stworzysz przestrzeń, która w pełni odda filozofię Japandi. A jeśli poszukujesz alternatywnych inspiracji, być może zainteresuje Cię nasz artykuł o najnowszych trendach w wystroju łazienek.