Meble łazienkowe co musisz o nich wiedzieć?

Meble łazienkowe co musisz o nich wiedzieć?

Meble łazienkowe jak i pozostałe znajdujące się w domu są jego podstawą, chyba nikt nie wyobraża sobie pięknego i przytulnego domu bez mebli, które nadają mu stylu i wyglądu. Odpowiedni dobór mebli zarówno łazienkowych jak i innych jest nie lada wyzwaniem, musimy pamiętać o zadbaniu o odpowiednie wymiary, kształty i dobór materiałów. Dbając jednocześnie o piękny wystrój warto przemyśleć stosowny dobór i rozstawienie mebli łazienkowych tak by nasza łazienka była nie tylko piękna, ale też i wygodna.

Od czego zacząć wybierając meble do łazienki?

Podstawowym pytaniem jest to, czy chcemy skupić się bardziej na wyglądzie, czy może jednak na praktyczności naszej łazienki, najlepiej jest znaleźć złoty środek tak by zapewniała ona obie tę funkcję. Łazienki są dość specyficznymi pomieszczeniami, zazwyczaj meble montowane są w nich na stałe lub na długie lata, z tego względu warto przestrzegać zasady by nie kupować mebli jeżeli nie znamy dokładnych wymiarów łazienki, a w tym odpływów i dopływów wody. Miejsce w łazienkach, zwłaszcza tych mniejszych musi być bardzo mądrze zagospodarowane, by poruszanie się i korzystanie z łazienki było komfortowe musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy meblami tak by korzystanie z nich było wygodne, a dodatkowo tak by zapewnić sobie odpowiednie przejście po całej łazience. Przyjmuje się, że wartości te zaczynają się od 20-30 cm po bokach oraz min 70 cm przed.

Zaplanuj swoją łazienkę, jakie funkcje powinna spełniać?

By zaprojektować odpowiednio swoją łazienkę i dobrać do niej właściwe meble łazienkowe musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie funkcję będzie ona pełnić. Czy będzie to łazienka, w której będziemy korzystać z toalety, umywalki wanny lub prysznica, czy może będzie ona też miejscem do suszenia ubrań, pralnią i dodatkowym miejscem do przechowywania. U każdego ta odpowiedź będzie inna, dlatego warto poznać odpowiedź na to pytanie zanim wybierzemy meble do łazienki. Bardzo często w łazienkach przechowywane są deski do prasowania, żelazka i inne sprzęty AGD, musimy więc zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.

Wymiar łazienki to wielka sprawa, gdy mowa o meblach do łazienki.

Przy wyborze mebli łazienkowych kluczową rolę odgrywa jej powierzchnia, czasem pomimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie zmieścić wszystkich wymarzonych sprzętów w naszej łazience, dotyczy to zwłaszcza mieszkań z wielkiej płyty i starego budownictwa. Tego typu łazienki ze względu na niewielkie wymiary są uzbrajane w prysznice lub kabiny walk-in. Wybierając meble łazienkowe najczęściej sięgamy po szafki pod zlew oraz szafki łazienkowe do przechowywania artykułów toaletowych, ręczników czy perfum. Często spotykane są również różnego typu półki oraz wiszące szafki, które zapewniają dodatkowe miejsce. Warto jednak nie przesadzić z ich ilością tak by wygodnie korzystało się z łazienki na co dzień.

Dobre meble łazienkowe to znaczy jakie?

Pierwszym z aspektów, na które musimy zwracać uwagę przy wyborze mebli łazienkowych jest zdecydowanie odporność na wilgoć. Łazienka jest miejscem, w którym tej wilgoci jest najwięcej to właśnie dlatego meble łazienkowe powinny być bardzo dobrze zabezpieczone przed jej przenikaniem. Stosuje się do tego specjalne lakiery, które nie przepuszczają wilgoci do wnętrza mebla. Warto upewnić się, że mamy do czynienia z produktem, który jest w pełni zabezpieczony lakierem, ponieważ często zabezpieczane są jedynie fronty. Ustawiając oraz montując do ścian meble, warto pamiętać o tym, by nie stykały się one bezpośrednio ze ścianą ponieważ doprowadzi to do skraplania się za nimi wody i szybko spowoduje gnicie mebla. Podobnie jest z doborem uchwytu, które również powinny być odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mebli łazienkowych przeczytaj kolejny artykuł na naszej stronie. Dowiesz się w nim jak dobrać meble do swojej łazienki, jakie materiały są najlepsze oraz jak wybrać odpowiednie meble do swoich potrzeb.