Wymiana wanny na prysznic w bloku - jak ją wymienić bez generalnego remontu?
Planujesz wymianę wanny na prysznic w bloku, ale obawiasz się konieczności przeprowadzenia generalnego remontu? Dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań można to zrobić szybko i bez większych problemów. W artykule przedstawimy prosty plan na to, jak działać krok po kroku, jakie rozwiązania mogą być przydatne i których formalności prawne należy dopełnić.
Planujesz wymianę wanny na prysznic w bloku, ale obawiasz się konieczności przeprowadzenia generalnego remontu? Dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań można to zrobić szybko i bez większych problemów. W artykule przedstawimy prosty plan na to, jak działać krok po kroku, jakie rozwiązania mogą być przydatne i których formalności prawne należy dopełnić.
Zamiana wanny na prysznic – lepsze wykorzystanie przestrzeni w mieszkaniu
Wymiana wanny na prysznic to doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni w łazience, zwiększenie jej funkcjonalności oraz zredukowanie zużycia wody. W bloku, gdzie przestrzeń łazienkowa jest najczęściej dość mała, taka zmiana może być bardzo pozytywna. To krok, na który często decydują się rodziny, które nie mają już małych dzieci – w końcu to najczęściej właśnie dla najmłodszych wanna jest czymś bardzo ważnym.
Jest to także doskonały sposób na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, np. na automatyczną suszarkę, która powoli staje się standardowym wyposażeniem łazienki, a nie zawsze dysponujemy odpowiednią przestrzenią na dodatkowy sprzęt.
Niekiedy stan zdrowia nakazuje nam wymianę wanny na prysznic, bo jest zdecydowanie łatwiej go wziąć, jeśli nie możemy wejść i usiąść do wanny. W takim przypadku można zdecydować się na duży prysznic.
Choć zmiana wanny na prysznic w bloku może nieść za sobą szereg korzyści, wiele osób podchodzi do tego pomysłu z rezerwą. Dzieje się tak głównie z uwagi na ilość prac do wykonania i potencjalne problemy, które mogą wyniknąć podczas remontu. Dlatego – jeśli chcesz mieć możliwość wzięcia prysznica najmniejszym możliwym nakładem finansowym, praktycznie bez prac budowlanych – zdecyduj się na parawan nawannowy.
Wymiana wanny na prysznic bez remontu – rozwiązania i planowanie działań
Wymianę wanny na prysznic bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu należy rozpocząć od zrobienia planu, który pozwoli na dokonanie zmian przy minimalnym nakładzie pracy.
Najważniejsze będzie pozostawienie prysznica w tym samym miejscu, w którym w tej chwili jest wanna. Unikniemy dzięki temu dużej interwencji w istniejącą instalację wodną, co pozwoli zrezygnować ze skomplikowanych prac hydraulicznych i związanych z nimi kosztów.
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego typu prysznica. Najtaniej i najłatwiej będzie zamontować brodzik prysznicowy, a na nim kabinę, ponieważ można wykorzystać istniejący już odpływ wannowy.
Z brodzikiem można zamontować nie tylko zamykaną kabinę prysznicową, ale i estetyczne ścianki prysznicowe, nazywane także kabinami walk-in. Nie jest to popularne rozwiązanie, jednak pozwala uniknąć kucia w posadzce, które jest konieczne w przypadku montowania modnego, ale niekoniecznie funkcjonalnego odpływu liniowego. Niski brodzik nie musi wcale wyglądać mniej estetycznie, a koszty – zarówno w materiale, jak i w robociźnie, będą zdecydowanie niższe.
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, nie unikniesz niewielkiej przeróbki podejścia do odpływu. Do wykonania tego zadania będziesz potrzebować rury kanalizacyjnej o średnicy 50 mm, która powinna być ułożona pod kątem około 2,5%. Syfon powinien być umieszczony około 8,5 cm poniżej brodzika, dlatego być może konieczne będzie podkucie posadzki w jednym miejscu. Użyj zestawu odpływowego z syfonem o średnicy 110 mm, aby uniknąć przelewania się wody przez krawędzie brodzika.
Same prace zaplanuj wg następujących kroków:
1. Przygotowanie przestrzeni
- Usuń starą wannę. Może to wymagać odkręcenia armatury i przecięcia silikonowych uszczelek.
- Sprawdź stan ścian i podłogi po usunięciu wanny. Upewnij się, że są one odpowiednio przygotowane do montażu prysznica.
- Uzupełnij kafelki tam, gdzie jest to konieczne. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak je uzupełnić, skorzystaj z jednego z naszych pomysłów opisanych w dalszej części artykułu.
2. Montaż kabiny
- Zainstaluj odpływ prysznicowy. Upewnij się, że jest on prawidłowo podłączony do istniejącej instalacji kanalizacyjnej.
- Zamontuj brodzik – zwróć uwagę na jego wypoziomowanie.
- Zamontuj nową baterię prysznicową lub deszczownicę.
- Zainstaluj kabinę, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Uszczelnienie kabiny i brodzika
- Połóż silikon sanitarny na łączeniach kabiny i brodzika. Odczekaj odpowiednią ilość czasu, zanim zaczniesz korzystać z prysznica.
Wymiana wanny na prysznic – pomysły na uzupełnienie brakujących kafelków
Kolejnym istotnym aspektem jest przygotowanie przestrzeni po usunięciu wanny. Często pod wanną nie ma kafelków, co może stanowić wyzwanie estetyczne. Istnieje jednak kilka kreatywnych rozwiązań, które pozwalają na zniwelowanie tego problemu bez konieczności wymiany całej glazury. Można zastosować kontrastowe kafelki, które będą wyróżniać się na tle pozostałych, tworząc interesujący wizualnie efekt. Jeśli w łazience są jasne kafle na podłodze – możesz dołożyć czarne kafle i uzupełnić je czarnym brodzikiem prysznicowym, takim jak najpopularniejszy wybór naszych klientów w tym kolorze, czyli brodzik prysznicowy kwadratowy 80x80cm czarny z syfonem Slim.
Inne opcje to użycie kafelków z dekorem lub elementów mozaiki. Polecamy także sprawdzić, czy na pewno w piwnicy lub w garażu nie ma kilku zapasowych elementów gresu, lub glazury, które po latach mogą okazać się bardzo przydatne.
Prysznic zamiast wanny i nowa aranżacja łazienki
Jeśli zaplanujesz wymianę wanny na prysznic pod kątem logistycznym, warto zadbać o szczegóły, dzięki którym zmiana funkcjonalności łazienki będzie także sposobem na to, aby odświeżyć jej wygląd.
Doskonałym sposobem jest wybór dekoracyjnej kabiny, takiej jak kabina prysznicowa pięciokątna 90x90cm czarna Kalliste, która może dodać łazience loftowego charakteru, dzięki kratom na szkle, które imitują okienne szprosy. W naszej ofercie znajduje się także jej odpowiednik w otwartej na przestrzeń łazienkową, czyli ścianka prysznicowa walk-in 140x195cm czarna z kratką Katla.
Przy okazji remontu warto dodać kilka detali, np. wieszak na ręczniki, koszyk na kosmetyki pod prysznicem i korespondujące z nim dodatki w innej części łazienki, mydelniczkę, dozownik na mydło w płynie lub kubek do mycia zębów.
Dostępność:
w magazynie
Dostępność:
w magazynie
Wymiana wanny na prysznic w bloku – zgłoszenie do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej
Według ustawy „Prawo budowlane” (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zm.) tylko prace, które mają na celu utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego lokalu lub zapobieżenie zniszczeniom i przywrócenie mieszkania do stanu pierwotnego, nie wymagają zgłoszenia do wspólnoty. Zamiana wanny na prysznic takim działaniem nie jest, dlatego lepiej jest zgłosić ją do wspólnoty.
Nie wszystkie zmiany wewnątrz mieszkania można bowiem przeprowadzać bez uzyskania takiej zgody, a dużo zależy od wewnętrznych regulaminów.