Jak uszczelnić kabinę prysznicową z brodzikiem – kompletny przewodnik

Prawidłowo zamontowana kabina prysznicowa z brodzikiem jest szczelna. Podpowiadamy, jak to zrobić, jakiego środka użyć i wyjaśniamy, czy musi być to koniecznie silikon sanitarny. Dowiedz się, jak uszczelnić kabinę prysznicową od a do z.

Prawidłowo zamontowana kabina prysznicowa z brodzikiem jest szczelna. Podpowiadamy, jak to zrobić, jakiego środka użyć i wyjaśniamy, czy musi być to koniecznie silikon sanitarny. Dowiedz się, jak uszczelnić kabinę prysznicową od a do z.

Uszczelnienie brodzika – najważniejsze informacje

Uszczelnienie kabiny prysznicowej z brodzikiem to etap instalacji, który zapewnia trwałość i estetykę całej konstrukcji, a przede wszystkim chroni przed zalaniem i wilgocią. Proces ten wymaga precyzji i odpowiedniego doboru materiałów, aby uniknąć problemów związanych z przeciekami.

Podstawą dobrego uszczelnienia jest sam montaż kabiny, który powinien być wykonany z możliwie najmniejszymi przestrzeniami. Niestety, niekiedy nie da się uniknąć nierówności ścian. W takim wypadku najlepiej jest wybrać kabinę z regulowanymi profilami, które umożliwiają niwelację nierówności wynoszących nawet do 25 mm.

W przypadku kabin prysznicowych z brodzikiem nie jest konieczne stosowanie w narożnikach taśm uszczelniających, jednak wykonanie dodatkowej hydroizolacji nie zaszkodzi. Będzie także dawało szersze możliwości ponownej aranżacji łazienki. Podobnie jest w przypadku maty hydroizolacyjnej – przy dobrym zabezpieczeniu krawędzi nie powinna ona się przydać, jednak przy awarii na pewno okaże się pomocna.

Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Uszczelnienie kabiny prysznicowej zaczyna się od dokładnego przygotowania powierzchni. Przed przystąpieniem do uszczelniania, upewnij się, że wszystkie powierzchnie są suche, czyste i wolne od kurzu oraz tłuszczu. Ważne jest, aby krawędzie, na które będziesz nakładać uszczelniacz, były gładkie i wolne od starych warstw silikonu lub innych materiałów uszczelniających.

Uszczelnianie kabiny prysznicowej powinno odbywać się w następujących krokach:

  1. Wybór odpowiedniego uszczelniacza – tradycyjnie do uszczelniania kabiny prysznicowej używa się silikonu sanitarnego, który jest odporny na wilgoć i pleśń. Jeśli jednak szukasz alternatywy, istnieją również inne materiały, które mogą być skuteczne.
  2. Nakładanie uszczelniacza – użyj pistoletu do silikonu lub innego aplikatora, aby nałożyć równomierną warstwę uszczelniacza wzdłuż krawędzi kabiny prysznicowej, zarówno przy ścianie, jak i na łączeniach kabiny z brodzikiem.
  3. Wygładzenie – po nałożeniu uszczelniacza, wygładź go specjalnym narzędziem lub palcem zanurzonym w wodzie z mydłem, lub płynem do mycia naczyń. Dzięki temu uzyskasz estetyczne i trwałe wykończenie.

Jak uszczelnić brodzik przy ścianie?

Uszczelnienie brodzika przy ścianie to jedno z najważniejszych miejsc, gdzie należy zadbać o dokładność. Niewłaściwie uszczelnione połączenie może prowadzić do zalania ścian i podłogi, co z kolei może spowodować poważne uszkodzenia.

Istotne jest maksymalne zniwelowanie przestrzeni między brodzikiem a ścianą. W teorii powinna ona wynosić więcej niż 30 mm, jednak zalecamy, aby przestrzenie większe niż 1,5 cm uszczelnić dodatkowo taśmą.

Jeśli przestrzeń nie jest tak duża – postępuj z brodzikiem tak samo, jak z kabiną i wygładź nałożony materiał, aby uzyskać estetyczny efekt. Zadbaj także o dobranie koloru silikonu lub innego uszczelniacza do brodzika i kafelków. Przy rozwiązaniu takim jak czarny akrylowy brodzik prysznicowy 80x80 możesz wybrać czarny lub bezbarwny uszczelniacz, a do białego brodzika najlepiej sprawdzi się biały silikon lub alternatywny środek.

Czym uszczelnić kabinę prysznicową?

Jeśli zastanawiasz się, czym uszczelnić kabinę prysznicową, pierwszym wyborem jest zazwyczaj silikon sanitarny. To środek uszczelniający z dodatkami antybakteryjnymi i przeciwdziałającymi pleśnieniu. Jest prosty w aplikacji i stosunkowo tani. Niestety – przy wysokich temperaturach może się odkształcać. Mimo swoich właściwości – zużywa się i co kilka lat należy go wymienić. Trudno określić, co jaki czas, ponieważ silikon degraduje się pod wpływem temperatury i częstotliwości ekspozycji na wilgoć. Jego żywotność może przedłużyć odpowiednie sprzątanie.

Praktyczne porady dotyczące sprzątania znajdziesz w artykule o tym, jak utrzymać łazienkę w czystości i porządku.

Co zamiast silikonu do kabiny prysznicowej?

Oprócz tradycyjnego silikonu sanitarnego możesz rozważyć kilka alternatywnych rozwiązań, takich jak taśmy i masy uszczelniające, kleje silikonowe i klej butylowy.

Taśmy uszczelniające to elastyczne taśmy samoprzylepne, które można zastosować w miejscach połączeń między brodzikiem a ścianą lub na łączeniach elementów kabiny. Są one łatwe w użyciu i odporne na wilgoć. Ich przyklejenie zajmuje zaledwie kilka minut, jednak są one widoczne na zewnątrz brodzika, więc efekt wizualny może nie być satysfakcjonujący.

Masy uszczelniające to między innymi specjalistyczne masy akrylowe, które po nałożeniu i utwardzeniu stają się wodoodporne i elastyczne, co zapewnia długotrwałe uszczelnienie. Są stosowane głównie przy budowaniu basenów, jednak świetnie sprawdzą się także przy uszczelnianiu brodzika. Ich największą wadą jest cena, ponieważ są o wiele droższe, niż silikon.

Butyl, czyli nowoczesny materiał, który zyskuje popularność jako alternatywa dla silikonu. Butyl charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć i pleśń, co czyni go skutecznym rozwiązaniem do uszczelniania w łazienkach. Z uwagi na to, że jest dość krótko na rynku, nie wiadomo, jaka będzie jego realna trwałość.

Uszczelnianie kabiny prysznicowej z brodzikiem to zadanie wymagające precyzji i odpowiednich materiałów. Pamiętaj, aby dokładnie przygotować powierzchnie i starannie nałożyć uszczelniacz, czy to będzie tradycyjny silikon, czy jego alternatywa. Dzięki temu Twoja kabina prysznicowa będzie szczelna i trwała przez wiele lat.

Być może zainteresują Cię także inne nasze artykuły:

Jak przygotować się do montażu wanny wolnostojącej?

Wymiana wanny na prysznic w bloku – jak ją wymienić bez generalnego remontu?