Odpływ liniowy czy niski brodzik? Poznaj listę za i przeciw

Trendy łazienkowe ostatnich lat zmierzały w kierunku likwidacji brodzików na rzecz odpływów liniowych. Dziś jednak śmiało można powiedzieć, że płaskie brodziki mogą nie tylko konkurować z wykończeniem kabiny bez jej użycia, ale i w niektórych przypadkach być lepszą alternatywą, także w kwestii estetyki. Zobacz, kiedy odpływ liniowy ma sens, a kiedy lepiej jest zdecydować się na brodzik.

Wybór pomiędzy odpływem liniowym a brodzikiem to jedna z ważniejszych decyzji, przed którą stają właściciele domów i projektanci podczas planowania łazienki. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego warto je dokładnie przeanalizować, by wybrać opcję najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb i preferencji. Co warto rozważyć przed dokonaniem ostatecznej decyzji?

Kwestie technologiczne – jak montuje się brodzik, a jak odpływ liniowy?

Jeśli rozmawiamy o projekcie łazienki w nowobudowanym domu, możliwości są dużo szersze, bo nie musimy mierzyć się z tzw. zastaną rzeczywistością. Warto bowiem wiedzieć, że do zamontowania brodzika i odpływu liniowego potrzebujemy zupełnie innej “podstawy”.

Nie będziemy demonizować odpływu liniowego, bo z jego montażem poradziły sobie miliony budowlańców, jednak nie będziemy ukrywać, że jest to dużo bardziej skomplikowana operacja, niż zamontowanie brodzika.

Kabinę z odpływem liniowym najlepiej jest planować już na etapie budowy domu czy mieszkania (niektórzy deweloperzy biorą to pod uwagę, jednak z uwagi na wyższe koszty przygotowania, takie rozwiązanie nie jest standardem).

Wykuwanie otworu pod odpływ liniowy wymaga precyzji – należy zadbać o to, by miejsce to było odpowiednio wycentrowane i zapewniało właściwe spadki dla odprowadzenia wody.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podejścia kanalizacyjnego. Wymaga to podłączenia odpływu do systemu kanalizacyjnego z zachowaniem minimalnego, zalecanego spadku o wartości 2%, co zapewnia efektywne odprowadzanie wody i minimalizuje ryzyko zastoju.

Gdy rura kanalizacyjna jest już podłączona, kluczowym etapem jest przygotowanie podłoża pod odpływ. Wymaga to wyliczenia różnicy wysokości między wylewką a powierzchnią odpływu, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie jastrychu. Wylewka ta musi być dokładnie wyrównana, co jest istotne dla stabilności i prawidłowego funkcjonowania odpływu.

Zanim odpływ zostanie ostatecznie zamontowany, ważne jest dokładne oznaczenie jego lokalizacji i przygotowanie podłoża pod nóżki stabilizujące. Odpowiednie przewiercenie i montaż nóżek zapewniają, że odpływ będzie solidnie zamocowany i pozostanie na swoim miejscu.

Ostatnim etapem jest umieszczenie odpływu w przygotowanym miejscu, podłączenie go do rury kanalizacyjnej i dokładne zabezpieczenie przed przeciekaniem. Warto również przeprowadzić test szczelności instalacji, aby upewnić się, że została wykonana prawidłowo i nie występują żadne nieszczelności.

Ufff… To by było mniej więcej na tyle, oczywiście później czeka nas jeszcze położenie kafli pod kątem i ich eleganckie spasowanie.

A jak wygląda montaż brodzika? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale z pewnością dużo szybsze niż “budowa” pod odpływ liniowy. Zaczynamy od złożenia syfonu, następnie montujemy go w brodziku, a po tym – brodzik mocujemy do podłoża lub ściany w zależności od modelu. Ostatni etap to uszczelnienie. Całość “operacji” zajmie kilka godzin.

W przypadku remontu łazienki, przeróbka pod odpływ liniowy jest naprawdę sporym wyzwaniem, które wymaga skucia posadzki, dlatego warto jest zainteresować się brodzikami.

Odpływ liniowy kontra brodzik – wady i zalety

Brodziki są najczęściej przedstawiane jako tańsza alternatywa dla odpływów liniowych, które mają być bardziej estetyczne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Tak naprawdę jednak można wybrać odpowiedni brodzik i być z niego bardziej zadowolonym, niż z odpływu liniowego.

Zacznijmy od tego, że wiele w kwestii estetycznej będzie zależało od reszty kabiny. Kabiny bezbrodzikowe szczególnie dobrze wyglądają, jeśli są to ścianki typu walk-in, bo wnętrze prysznica jest przedłużeniem podłogi. W innych przypadkach wcale jednak nie jest to wielka różnica estetyczna. Jeśli chcesz wnętrza modernistycznego, brodzik może wyglądać wręcz lepiej niż kafle i być elementem estetycznym. Bardzo dobrze prezentuje się np. czarna kabina i czarny brodzik w zestawieniu z kontrastową, białą lub jasnoszarą podłogą.

Kabina bezbrodzikowa ma być łatwiejsza w utrzymaniu czystości. I zgoda, krawędzie ścianki prysznicowej zapewne są do wyczyszczenia prostsze. Większość użytkowników odpływów liniowych skarży się natomiast na to, że bardzo często trzeba je udrażniać. Taka operacja trwa natomiast znacznie dłużej niż w przypadku klasycznego syfonu i jest naprawde nieprzyjemnym zadaniem, jeśli nie robimy tego przynajmniej raz na tydzień. Oczywiście jest to zależne np. od ilości osób noszących długie włosy, które są chyba największą zmorą podczas czyszczenia jakiegokolwiek odpływu.

A co z kwestiami bezpieczeństwa? Choć zwolennicy odpływów liniowych mówią o tym, że na kafelkach trudniej się poślizgnąć, nie jest to prawda. Podczas prysznica używamy różnych kosmetyków, które mogą powodować, że podłoga robi się śliska (przy niektórych rodzajach gresu sama woda sprawia, że jest niebezpiecznie). Dedykowane brodziki, np. takie, jakie proponujemy klientom  Sevante, są natomiast bardzo często pokryte powłoką antypoślizgową.

Czy zatem brodzik jest zawsze lepszym rozwiązaniem? Oczywiście, że nie. Jeśli np. mamy w domu osoby starsze lub poruszające się na wózkach inwalidzkich, próg brodzika może stanowić barierę architektoniczną.

Podsumowując – każdy powinien rozważyć wiele argumentów, zanim zdecyduje o tym, czy w jego łazience kabina będzie z brodzikiem, czy bez niego. Na pewno jednak wybór pomiędzy odpływem liniowym a niskim brodzikiem zależy od wielu czynników, takich jak budżet, estetyczne preferencje, potrzeby użytkowe oraz możliwości instalacyjne. Odpływ liniowy oferuje nowoczesny wygląd i jest idealny dla osób ceniących minimalistyczne rozwiązania lub potrzebujących rozwiązania bezprogowego, natomiast niski brodzik to ekonomiczne, praktyczne i jak się okazuje – estetyczne rozwiązanie, szczególnie polecane w łazienkach, gdzie prostota instalacji jest priorytetem. Bez względu na wybór, kluczowe jest dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb i warunków panujących w łazience, aby codzienne korzystanie z niej było komfortowe i bezpieczne.