Jak przygotować się do montażu wanny wolnostojącej w swojej łazience?
Czeka Cię montaż wanny wolnostojącej? Zanim przystąpisz do działania, dobrze się przygotuj. Zobacz, jak zamontować wannę wolnostojącą z nóżkami i bez nich oraz jak wykonać odpowiednie podłączenia.

Montaż wanny wolnostojącej – rozpocznij od wyboru odpowiedniego miejsca
Receptą na udany montaż wanny wolnostojącej jest znalezienie odpowiedniego miejsca na wannę wolnostojącą. W przestronnych łazienkach domów jednorodzinnych nie stanowi to zazwyczaj problemu. Jednak w mniejszych łazienkach, szczególnie w blokach z wielkiej płyty, konieczne jest dokładne zaplanowanie przestrzeni. Wannę można umieścić centralnie – tworzy wtedy główny punkt łazienki, dodając jej elegancji lub przy ścianie – jest praktyczniejsza w mniejszych pomieszczeniach. W przypadku drugim przypadku warto pomyśleć o wannie wolnostojącej przyściennej, np. takiej jak wanna wolnostojąca owalna poszerzona z syfonem 170x90x58cm Loge.
Przed zakupem wanny wolnostojącej konieczne jest zmierzenie łazienki oraz wybranego modelu wanny. Upewnij się, że pozostanie odpowiednia przestrzeń do swobodnego poruszania się oraz że inne elementy wyposażenia nie będą kolidować z wanną. Warto w tym celu rozłożyć np. karton o wymiarach wanny i sprawdzić, czy możemy wokół niego swobodnie chodzić. Między wanną a ścianą (także w przypadku tzw. wolnego boku wanny przyściennej) powinno być minimum 50 cm, aby umożliwić swobodne przejście i dostęp do wanny. Warto pamiętać także o przestrzeni między innymi elementami wyposażenia – należy zachować odległości, które pozwolą na wygodne korzystanie z umywalki, toalety czy prysznica.
Montaż wanny wolnostojącej – przygotowanie podłoża i odpływu
Podłoże pod wannę wolnostojącą musi być solidne i równe. Warto zadbać o hydroizolację, która zabezpieczy podłogę przed ewentualnymi przeciekami. Jeśli wanna jest ciężka, warto pomyśleć także o wzmocnieniu podłogi. W przypadku wanny akrylowej nie są konieczne dodatkowe wzmocnienia, wystarczą typowy strop gęstożebrowy belkowo-pustakowy (tzw. terriva).
Przy wykonywaniu wylewki pamiętaj, że odpływ musi mieć odpowiedni spadek. Warto zaplanować go na środku, bo wanny wolnostojące mają zazwyczaj odpływ umieszczony centralnie pod spodem. Można przy tym zaplanować odpowiednie rozłożenie rur do ogrzewania podłogowego.
Zauważ, że w przeciwieństwie do wanien wolnostojących przeznaczonych do obudowania kafelkami, pod wannami wolnostojącymi warto położyć kafle dokładnie tak, jak na reszcie podłogi. Jest to praktyczne nie tylko ze względu na hydroizolację i estetykę płytek (a konkretnie – brak docięć), ale i ewentualne kwestie zmiany wanny w przyszłości lub nawet jej przestawienia.
Dostępność:
w magazynie
Dostępność:
w magazynie
Jaką baterię dobrać do wanny wolnostojącej i jak ją zamontować?
Jest kilka opcje montażu baterii do wanny wolnostojącej. Są to:
- Bateria podłogowa – montowana bezpośrednio w podłodze obok wanny. Wymaga wcześniejszego doprowadzenia instalacji wodnej w odpowiednim miejscu.
- Bateria nawannowa wielootworowa– montowana na krawędzi wanny, pozwala ukryć przewody i węże.
- Bateria ścienna (podtynkowa) – idealna dla wanien przyściennych, montowana w ścianie nad wanną.
Jak zamontować wannę wolnostojącą - krok po kroku?
- Do przeprowadzenia montażu wanny, potrzebujesz zestawu montażowego (zwykle dołączonego), płaskiego klucza, poziomicy oraz silikonu sanitarnego (najlepiej w pistolecie).
- Ustaw wannę wolnostojącą w docelowym miejscu w łazience – tym, które wybrałeś w trakcie przymiarek, aby ocenić odległości od instalacji doprowadzającej i odprowadzającej wodę.
- Następnie przystąp do zamontowania syfonu. Jeśli jest to wanna z przelewem, warto wybrać model z syfonem w komplecie, ponieważ unikniesz dzięki temu nietrafionych zakupów.
- Jeśli wszystko jest zgodne z projektem, możesz przystąpić do regulacji wysokości nóżek, używając płaskiego klucza i poziomicy. W celu wypoziomowania odwróć wannę do góry dnem. Aby chronić jej krawędzie przed uszkodzeniem, połóż ją na wcześniej przygotowanym kartonie - najlepiej wykorzystać opakowanie, w którym została dostarczona wanna. Uwaga – bez względu na to, czy jest to wanna na nóżkach, czy taka, która przypomina misę ustawioną na ziemi, będzie ona miała regulowane nóżki w swoim wnętrzu. Modele bez żadnej regulacji zdarzają się bardzo rzadko z prostej przyczyny – wymagałoby to przygotowania idealnie płaskiego podłoża o dużej powierzchni.
- Reguluj nóżki aż do uzyskania prawidłowego poziomu na poziomicy, pamiętając o zachowaniu 2-milimetrowej odległości dna wanny od podłogi. Jest to ważne, ponieważ wanna będzie podlegać obciążeniom wynikającym z ciężaru wody i osób kąpiących się.
- Następnie przykręć zestaw odpływowy. Jeśli dołączone rurki są zbyt krótkie, będziesz musiał użyć innej rurki hydraulicznej dociętej na odpowiednią długość. Szczególną uwagę zwróć na uszczelki: sprawdź ich stan i w razie uszkodzeń wymień na nowe. Podczas łączenia elementów upewnij się, że uszczelki nie przesunęły się ani nie wygięły.
- Kolejnym krokiem jest postawienie wanny w normalnej pozycji i ponowne sprawdzenie poziomu na dłuższych i krótszych bokach. Przed kontynuacją prac skontroluj szczelność syfonu, napełniając wannę wodą. Jeśli wszystko jest w porządku, odwróć wannę ponownie do góry dnem i nałóż silikon na nóżki.
- Gdy wanna stanie na swoim miejscu zrób silikonowe uszczelnienie przestrzeni między krawędzią dna i podłogą oraz brzegiem wanny i ścianą.