Łazienka w stylu balijskim – jak ją zaaranżować?
Łazienka w stylu balijskim to wyjątkowa przestrzeń, w której egzotyczna natura spotyka się z luksusem, a codzienna rutyna zamienia się w rytuał relaksu. Ten egzotyczny, inspirowany indonezyjską wyspą Bali styl zachwyca ciepłymi barwami, organicznymi materiałami i atmosferą wizyty w spa. Jak przenieść uczucie wakacyjnego rozpieszczenia z rajskiej wyspy wprost do domowej łazienki? Podpowiadamy!

Bali słynie z luksusowych kurortów, gdzie można dać się rozpieścić i właśnie z takim beztroskim relaksem kojarzą się balijskie wnętrza, a w szczególności łazienki. Coraz więcej osób chce bowiem przenieść ten klimat do własnego domu.
Łazienka w stylu balijskim – czym się wyróżnia?
Styl balijski czerpie z filozofii życia w harmonii z naturą. Dlatego wnętrza łazienek aranżowanych w tym duchu emanują spokojem i prostotą, ale też subtelnym luksusem.
Dominujące kolory to przede wszystkim barwy ziemi: beże, brązy, szarości, zieleń i odcienie drewna. Naturalne tło często uzupełnia się czernią i bielą (np. w postaci wanny wolnostojącej) jako kolorami kontrastującymi. Obowiązkowym elementem jest także egzotyczna roślinność, np. sansewieria, monstera, alokazja lub tropikalna paproć. W łazience w stylu balijskim można stworzyć prawdziwą oranżerię.
W przeciwieństwie do łazienki w stylu boho, balijski styl ma uporządkowane wnętrze. Rozkład elementów będzie tu bliższy łazienkom w stylu klasycznym. Użyte materiały to produkty w naszej szerokości uznawane za wysokojakościowe – egzotyczny dla nas teak czy suar jest bowiem na Bali dostępniejszy niż zwyczajne dla Europejczyków rodzaje drewna. Meble uzupełnione są o blaty marmurowe, a na podłodze układane są płyty z trawertynu.
Łazienka w stylu bali – armatura i meble łazienkowe
W łazienkach balijskich dominują wolnostojące wanny o opływowych kształtach, umywalki nablatowe z kamienia lub ceramiki oraz drewno tekowe w meblach i blatach. Dopełnieniem są deszczownice, często montowane w strefach otwartych, bez klasycznego brodzika. Jeśli martwisz się o to, że taki efekt ciężko będzie uzyskać, szczególnie w łazience w bloku – zwróć uwagę na nowoczesne elementy armatury łazienkowej z akrylu lub kompozytu SMC.
Akrylowa wanna wolnostojąca jest dużo lżejsza, a także mniej kosztowna, niż taka wykonana z ceramiki. Wygląda natomiast tak samo zjawiskowo i doskonale wpisze się w łazienkę w stylu balijskim. Stawiając na model przyścienny, taki jak wanna wolnostojąca owalna poszerzona z syfonem 170x90x58cm Loge, masz szansę stworzyć naprawdę komfortowe wnętrze, w którym kąpiel będzie prawdziwym rytuałem.
Urządzając z kolei strefę prysznicową w łazience w stylu balijskim, warto zwrócić uwagę na brodziki z kompozytu SMC serii Stone, które imitują kamień. Nawet jeśli postawisz na podłogę z trawertynem, to jego porowata powierzchnia może się nie sprawdzić, jako wnętrze strefy prysznicowej, a ciepły w dotyku i łatwy w utrzymaniu czystości kompozyt doskonale wpasuje się w łazienkę w indonezyjskim stylu. Ich dodatkowy atut to możliwość wyrównania poziomu z powierzchnią podłogi oraz docięcia do rozmiaru płytek.
Meble w łazienkach w stylu balijskim są umieszczane w niewielkiej ilości – najczęściej jest to szafka pod umywalką oraz otwarta półka na ręczniki i kosmetyki. Ilość rekompensuje jednak jakość. Styl balijski to dopracowane konsole z litego drewna, po których jakość widać na pierwszy rzut oka. Ich kolorystyka to najczęściej ciepłe brązy, w odróżnieniu od mebli w łazienkach w stylu skandynawskim lub boho, które występują w jaśniejszych odcieniach.
Dostępność:
w magazynie
Dostępność:
w magazynie
Jakie dodatki wybrać do łazienki w stylu Bali?
Klimat Bali w łazience powinien oddziaływać na wszystkie zmysły. Dlatego, urządzając łazienkę w stylu balijskim, pamiętaj aby spojrzeć na dodatki nieco szerzej. Nie zapomnij o:
- dyfuzorach zapachowych z nutą jaśminu, drzewa sandałowego lub trawy cytrynowej, dzięki którym poczujesz się, jak na egzotycznej wyspie,
- świecach i lampionach, które dodadzą łazience przytulnego światła,
- ręcznikach w kolorze ecru lub oliwkowym, najlepiej plecionych, z cienkiej bawełny i wykończonych frędzlami, które dodadzą egzotycznego sznytu aranżacji,
- naturalnych akcesoriach, takich jak szczotki z drewna, ceramiczne dozowniki, misy na kamienie lub muszle,
- kwiatach doniczkowych umieszczonych w wiklinowych koszach lub kamiennych donicach; wybieraj gatunki egzotyczne, które będą fantastycznie rosły w ciepłych i wilgotnych warunkach.
Łazienka balijska - inspiracje aranżacyjne
Zastanawiasz się, jak w praktyce urządzić łazienkę w stylu balijskim? Przede wszystkim – ustal spójną kolorystykę, najlepiej w odcieniu delikatnego brązu, z dużą ilością drewna lub jasnego beżu z ciemniejszymi akcentami. Możesz postawić na zielony kamień na ścianach lub motyw egzotycznych roślin w postaci zadrukowanego szkła. Istotne, aby baza była pełna odcieni natury.
Kolejnym etapem jest wybór dominującego punktu aranżacji. W dużych łazienkach jest to dość proste – zazwyczaj centralnym punktem jest wanna wolnostojąca. Jeśli stawiasz na prysznic, zadbaj o ozdobną konsolę pod umywalkę nablatową, bo to ona powinna być elementem skupiającym uwagę. Świetnie sprawdzą się tu dekorowane kamieniem ściany z kinkietami z ciepłym światłem.
W balijskiej łazience powinna znaleźć się deszczownica, najlepiej w kolorze czarnym. Nie ma reguły, co do wyboru pomiędzy ścianką prysznicową, a klasyczną kabiną. Oba rozwiązania można wkomponować, jednak stawiaj raczej na kształty o ostrych zakończeniach (kabiny kwadratowe, prostokątne lub pięciokątne). Pod prysznicem lub w jego pobliżu możesz postawić ławeczkę z egzotycznego drewna lub wieszak na mokre ręczniki.
Ostatni etap to dobór dodatków, z kwiatami na czele. Jeśli obawiasz się o to, że nie zadbasz odpowiednio o rośliny, wybierz mało wymagające gatunki (np. pnąca monstera minima), albo sztuczne (doskonale w aranżacjach łazienkowych sprawdzają się imitacje trawy pampasowej).
Na koniec dodaj lampiony, wiklinowe kosze, a ręczniki umieść w otwartej półce – jak w balijskim spa. I gotowe!
Łazienka w stylu balijskim to nie tylko wnętrze – to sposób na życie bliżej natury i wewnętrznego spokoju. Niezależnie, czy wybierzesz opcję z wanną, prysznicem czy oba rozwiązania – kieruj się zasadami harmonii, naturalności i prostoty.