- Obecnie brak na stanie
Czym jest syfon i jakie jest jego zastosowanie?
Syfon to w największym uproszczeniu ten element, który znajduje się tuż pod otworem w wannie, umywalce, brodziku lub odpływie liniowym. Zobacz, z jakich elementów się składa i po co się go montuje.
Syfon to w największym uproszczeniu ten element, który znajduje się tuż pod otworem w wannie, umywalce, brodziku lub odpływie liniowym. Zobacz, z jakich elementów się składa i po co się go montuje.
Syfonu nie da się w łazience i kuchni pominąć – jest nieodłącznym elementem instalacji sanitarnej, którego główną funkcją jest odprowadzanie wody z urządzeń takich jak zlewy, umywalki, czy wanny do kanalizacji. Jednakże syfon ma również inne istotne zadanie – zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza budynku. Warstwa wody zatrzymana w syfonie tworzy barierę, która blokuje drogę gazom i nieprzyjemnym zapachom.
Syfon – co to jest i z jakich elementów się składa?
Syfon, inaczej nazywany też syfonem hydraulicznym, to element instalacji sanitarnej, który dzięki swojej budowie umożliwia skuteczne odprowadzanie wody, jednocześnie zatrzymując niewielką jej ilość w celu blokowania zapachów. Dzięki temu zapewnia komfort i higienę użytkowania pomieszczeń sanitarnych.
Konstrukcja syfonu może się różnić w zależności od jego rodzaju i przeznaczenia. co do zasady jednak syfony składają się z korpusu, w którym gromadzi się woda, oraz elementów łączących, które umożliwiają montaż syfonu w instalacji. W przypadku niektórych modeli, takich jak syfon butelkowy, budowa syfonu obejmuje dodatkowy zbiornik na wodę, który umożliwia łatwe czyszczenie.
Jego budowa może się różnić ze względu na kształt, materiał i zastosowanie, jednak co do zasady – elementy będą stałe, z małymi wyjątkami. W najbardziej typowym syfonie hydraulicznym znajdą się więc:
- rura łącząca zbiornik syfonu z podejściem kanalizacyjnym
- kołnierz maskujący,
- rura łącząca zbiornik syfonu z elementem armatury (np. umywalką nablatową lub brodzikiem prysznicowym),
- zbiornik syfonu.
Opcjonalnie syfon może mieć jeszcze odejście na przelew lub łącznik do pralki.
Jak działa syfon?
Zasada działania syfonu polega na gromadzeniu wody w jego wnętrzu, co tworzy tzw. uszczelkę wodną. Woda ta działa jako bariera, która uniemożliwia przedostawanie się gazów z kanalizacji do pomieszczenia i tym samym – zapobiega brzydkim zapachom w pomieszczeniu. Woda z urządzenia sanitarnego przepływa przez syfon i trafia do kanalizacji, jednak pewna jej ilość zostaje zatrzymana, aby spełniać swoją funkcję ochronną.
Na co dzień trudno jest zauważyć działanie syfonu. Jeśli jednak wyjedziemy z domu na kilka tygodni lub przykładowo mamy w domu dodatkowy prysznic, z którego nie korzystamy (często montuje się go w mniejszych łazienkach w domkach jednorodzinnych, a później korzysta sporadycznie, bo są oddalone od sypialni), po jakimś czasie w domu może zacząć bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Wystarczy wtedy wylać nieco wody, która stworzy barierę dla gazów i sytuacja wróci do normy.
Rodzaje syfonów - jakie wyróżniamy?
Wybór odpowiedniego syfonu zależy od miejsca, w którym ma być zamontowany, oraz specyficznych potrzeb użytkownika. Oto najpopularniejsze rodzaje syfonów:
Syfon butelkowy – jest idealnym wyborem tam, gdzie przestrzeń na montaż jest ograniczona. Syfon ten ma charakterystyczny zbiornik przypominający butelkę, który zatrzymuje wodę. Łatwo go wyczyścić, odkręcając dolną część i usuwając zanieczyszczenia.
Syfon rurowy (samoczyszczący) – składa się z jednego elementu w kształcie litery „S” lub „U”. Dzięki swojej konstrukcji syfon ten jest mniej podatny na zatykanie, ponieważ przepływająca woda automatycznie go oczyszcza.
Syfon kulowy – stosowany w miejscach narażonych na cofanie się wody z kanalizacji. Wyposażony jest w kulkę z gumy lub innego tworzywa, która zamyka odpływ w przypadku napływu wody.
Syfon podtynkowy – umożliwia ukrycie całości instalacji w ścianie, co jest estetyczne, ale w przypadku awarii utrudnia dostęp do syfonu. Stosowany m.in. w odpływach liniowych.
Syfon harmonijkowy – syfon z rurą rozwijaną jak harmonijka, którą możesz samodzielnie dopasować w przestrzeni. Sprawdza się tam, gdzie jest mało miejsca, w szczególności pod brodzikami i wannami.
Dostępność:
w magazynie
Dostępność: brak/na zamówienie
Syfon brodzikowy – budowa
Syfony brodzikowe są zaprojektowane specjalnie do instalacji w prysznicach. Charakteryzują się płaską konstrukcją, co umożliwia montaż w ograniczonej przestrzeni pod brodzikiem. Dzięki temu woda jest skutecznie odprowadzana, nawet przy niewielkiej wysokości dostępnej pod prysznicem.
Co do zasady, składają się z takich samych elementów jak typowy syfon butelkowy, jaki możemy zobaczyć pod praktycznie każdą umywalką. Poszczególne elementy są jednak krótsze i szersze, aby zmieścić się pod brodzikiem. Jego zainstalowanie wymaga jednak czasami podkucia posadzki, jednak nie zawsze. Niekiedy przy naprawdę płaskich brodzikach, takich jak 5-centymetrowy brodzik prysznicowy Sevante Slim 70x70, można zmieścić syfon harmonijkowy bez wykuwania otworu w podłodze.
Warto wiedzieć, że syfony są także niezbędnym elementem odpływu liniowego i są one montowane podtynkowo, co sprawia, że ich nie widać, jednak bywa problematyczne w przypadku awarii.
Więcej o wadach i zaletach brodzików i odpływów liniowych przeczytasz w artykule pt. Odpływ liniowy czy niski brodzik? Poznaj listę za i przeciw
Syfon samoczyszczący – co to znaczy?
Syfon samoczyszczący to rozwiązanie, w którym dzięki specjalnej konstrukcji, woda przepływająca przez syfon automatycznie usuwa zanieczyszczenia. Takie syfony są mniej podatne na zatykanie i wymagają mniej konserwacji, co czyni je wygodnym wyborem w instalacjach, gdzie trudno o regularne czyszczenie.
Syfon jest kluczowym elementem instalacji sanitarnej, który pełni funkcję ochronną przed nieprzyjemnymi zapachami oraz skutecznie odprowadza wodę do kanalizacji. Wybór odpowiedniego syfonu zależy od specyfiki instalacji oraz dostępnej przestrzeni, a nowoczesne rozwiązania, takie jak syfony samoczyszczące, dodatkowo ułatwiają jego konserwację i użytkowanie.
Poza rodzajem syfonu warto zwrócić uwagę na jego rozmiar (średnicę), bo w przypadku tego elementu nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Najlepiej jest kupić armaturę łazienkową z syfonem w komplecie, ponieważ daje to gwarancję, że elementy będą do siebie pasowały.