Czym jest syfon i jakie jest jego zastosowanie?

Jak działa syfon?

Syfon pozwala na odprowadzenie wody do kanalizacji miejskiej lub przydomowej takiej, jak szambo, woda która dostaje się do syfonu przez odpływ w zlewie, umywalce lub wannie wolnostojącej przechodzi przez syfon, zatrzymuje on, jednak część wody, po to by tworzyła ona barierę, która chroni mieszkańców przed wdychaniem nieprzyjemnych gazów i zapachów które mogą unosić się z kanalizacji lub szamba. Warstwa wody nie przepuszcza tych zapachów, poprzez swoją budowę może się on jednak zapychać stałymi częściami, które wpływają do odpływu i są na tyle ciężkie, że osiadają na dnie syfonu. W tym celu warto stosować środki do przeczyszczania rur. W przypadku złego lub całkowitego braku odpowietrzenia możemy spotkać się ze zjawiskiem „odbijania” powietrza z szamba, może to być spowodowane zasysaniem wody z syfonu do szamba lub wyschnięciem wody z syfonu w razie długiego nie korzystania z niego. By usunąć to zjawisko należy zalać syfon wodą, by uzupełnić jej braki.

Jakie są rodzaje syfonów oraz jak wybrać syfon do swojej łazienki.

By odpowiednio dobrać syfon do twojej łazienki, musimy wybrać odpowiedni materiał, kształt oraz jego zastosowanie, tak by mógł spełniać on swoją funkcję. Najpopularniejszymi rodzajami są dwa syfony, pierwszy z nich to syfon butelkowy, kolejnym jest natomiast syfon rurowy, znany też pod nazwą syfon samoczyszczący.

Syfon butelkowy do umywalki to wybór dla osób, które nie posiadają dużej ilości miejsca na montaż syfonu, swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie. Syfon do zlewu tego typu ma na dole zbiornik, który przypomina swoim wyglądem właśnie butelkę. W tym miejscu mieści się woda, która tworzy wcześniej wspomnianą barierę, taka budowa zapewnia łatwe czyszczenie, wystarczy odkręcić dolną część i usunąć z niej nieczystości, które się tam zebrały. Nie potrzeba do tego specjalisty, każdy jest w stanie samemu wykonać tego typu czyszczenie.

Syfon rurowy jest to rozwiązanie, które wymaga większej ilości miejsca, składa się on z jednego elementu. Jest to kawałek rury wygiętej w kształt litery „S” lub „U”. Jest on mniej awaryjny, niż syfon butelkowy, ponieważ składa się z jednego elementu. Jego druga nazwa to syfon samoczyszczący, wzięła się ona ze sposobu, w jaki przepływa w nim woda, przy każdym spłukaniu wody syfon jest oczyszczany z nieczystości, dzięki czemu nic się w nim nie gromadzi.

Kolejnym z modeli jest syfon kulowy, jest on wykorzystywany w miejscach, gdzie możliwe jest cofanie się wody z kanalizacji np. w nisko położonych mieszkaniach lub pomieszczeniach. Posiada on specjalną kulkę wykonana z gumy lub innego tworzywa, która przy napływie wody dociska się i blokuje wypływającą wodę.

Kolejnym bardzo modnym zjawiskiem jest ukrywanie całości syfony w ścianie, umożliwiają to syfony podtynkowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku awarii bardzo ciężko się do nich dostać.

Syfony różnią się również znacznie miejscem przeznaczenia, kiedy mowa o syfonach do wanien i pryszniców z brodzikiem, w przypadku pryszniców stosuje się syfon płaski, który mieści się w niewielkiej powierzchnia, jaką dysponujemy pod prysznicem. Podobnie ma się sprawa w przypadku niektórych modeli wanien, gdy marzy nam się wanna wolnostojąca, nie chcemy by jej urok zakłócały wystające rury odpływowe, stosuje się w tym przypadku specjalne odpływy, które są ukryte pod wanną.