Korek klik-klak z przelewem czy bez – na który się zdecydować?

Wybór odpowiedniego korka do umywalki, prysznica czy wanny może wpłynąć na komfort użytkowania i funkcjonalność łazienki, dlatego aktualnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest korek klik-klak. Który rodzaj tego korka – z przelewem czy bez – będzie najlepszy? Dowiedz się, jak sprawdzają się w różnych zastosowaniach i jakie ich wady oraz zalety obu typów tych wygodnych korków umywalkowych.

Korek z przelewem czy bez?

Co do zasady – odpowiadając na pytanie o rodzaj korka klik-klak, należałoby odpowiedzieć –  wybierz taki, jaki pasuje do wanny, umywalki lub brodzika, w którym chcesz go zamontować. Nie można bowiem zamontować do umywalki czy wanny bez przelewu klik-klaka z przelewem i odwrotnie – tam, gdzie jest otwór na wylewkę, nie można zamontować korka bez tego elementu.

Jeśli stoisz w tej chwili przed wyborem tych sprzętów, poznaj ich wady i zalety, aby świadomie podjąć decyzję. Pokażemy Ci także budowę obu rodzajów korków oraz charakterystyczne elementy, które pozwalają je od siebie odróżnić.

Klik klak z przelewem czy bez – jak rozpoznać?

Rozpoznanie, czy korek jest z przelewem, czy bez jest dość proste. Korek z przelewem posiada widoczne otwory w bocznej części korpusu, które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wody. Korek bez przelewu jest natomiast jednolity i nie posiada dodatkowych otworów. 

Różnice ilustruje poniższa grafika:

korek klik klak z przelewem i bez przelewu różnice

Ponadto – w zestawie klik-klaka z przelewem znajdą się także najprawdopodobniej inne potrzebne akcesoria, czyli elementy syfonu, które połączą przelew z korkiem.

Korek klik-klak z przelewem – zalety i wady

Zalety korka klik-klak z przelewem. Korek klik-klak z przelewem ma dodatkowe otwory, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wody. Jest to przydatne rozwiązanie, szczególnie w wannach, gdzie ryzyko przelania się wody jest wysokie, ponieważ często zamykamy odpływ na czas kąpieli.

Wady korka klik-klak z przelewem. Główną wadą korka z przelewem jest jego bardziej skomplikowana budowa, co może utrudniać czyszczenie i powodować jego mniejszą trwałość. Trudniejsze jest także jego dobranie – tu w grę wchodzi już szereg zmiennych, takich jak odległość korka od górnego przelewu, rozmiar i kształt tego otworu oraz kąt wzajemnego nachylenia. W Sevante do wanny wolnostojącej dołączamy kompletne syfony z korkiem klik-klak, aby nasi klienci nie musieli szukać odpowiedniego rozmiaru tego elementu.

Korek klik-klak bez przelewu – zalety i wady

Zalety korka klik-klak bez przelewu. Korek klik-klak bez przelewu charakteryzuje się prostszą konstrukcją, co sprawia, że jest praktycznie bezawaryjny. Ułatwia ona także jego montaż i czyszczenie.

Wady korka klik-klak bez przelewu. Główną wadą korka bez przelewu jest brak zabezpieczenia przed przelaniem się wody. W sytuacji, gdy korek pozostaje zamknięty, a woda się leje bez nadzoru, może dojść do zalania łazienki. Jest to mniej bezpieczne rozwiązanie, szczególnie w domach z małymi dziećmi lub zapominalskimi domownikami.

Korek klik klak z przelewem czy bez – co wybrać do umywalki?

Wybór korka klik-klak do umywalki zależy w dużej mierze od typu umywalki. Jeśli umywalka posiada otwór przelewowy – najlepszym wyborem będzie korek klik-klak z przelewem. Zapewni on bezpieczeństwo i zapobiegnie zalaniu łazienki w przypadku przepełnienia. 

Jeśli umywalka nie posiada otworu przelewowego, trzeba zdecydować się na korek bez przelewu, który będzie bardziej estetyczny i łatwiejszy w czyszczeniu. Korek z przelewem do umywalki bez tej funkcji nie będzie bowiem pasował.

Korek klik klak z przelewem czy bez – co wybrać do wanny?

Wanny zazwyczaj posiadają system przelewowy, dlatego korek klik-klak z przelewem będzie tutaj najlepszym wyborem. Zapewni to dodatkowe zabezpieczenie przed przelaniem się wody, co jest szczególnie ważne podczas długich kąpieli. Korek bez przelewu można wybrać jedynie w przypadku wanien bez otworu przelewowego, co jednak jest rzadko spotykane. Tak jak w przypadku umywalki – decydującym argumentem jest typ wanny. 

Korek klik klak z przelewem czy bez – co wybrać do prysznica?

W prysznicach, gdzie ryzyko przelania się wody jest minimalne, można z powodzeniem zastosować korek klik-klak bez przelewu. Brodziki z przelewem praktycznie nie występują, ponieważ co do zasady nie ma potrzeby montowania w nich dodatkowych otworów przelewowych. Jedynie w przypadku pryszniców z głębszym brodzikiem, gdzie gromadzi się więcej wody, korek z przelewem może okazać się bardziej funkcjonalny. 

Takie rozwiązania są jednak bardzo rzadkie i dotyczą raczej specjalistycznych, rehabilitacyjnych brodzików, niż typowych rozwiązań łazienkowych. W przypadku prysznica alternatywą dla korka kilk-klak jest odpływ liniowy, który wymaga jednak rezygnacji z brodzika i dużo trudniejszego montażu.

Podsumowując – wybór między korkiem klik-klak z przelewem a bez zależy od rodzaju i konstrukcja umywalki, wanny czy prysznica. Korek z przelewem zapewnia większe bezpieczeństwo i zapobiega zalaniu, podczas gdy korek bez przelewu jest bardziej estetyczny i łatwiejszy do utrzymania w czystości. Decyzja o wyborze rozwiązania powinna być podyktowana rodzajem posiadanych elementów wyposażenia łazienki, a jeśli jeszcze ich nie mamy – warto ją dostosować do specyficznych potrzeb użytkowników i warunków panujących w łazience.