Wanna czy prysznic? Porównanie zużycia wody i funkcjonalności

Wanna czy prysznic to częste pytanie, które pada przy projektowaniu łazienki. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a decyzja często zależy od preferencji, stylu życia i dostępnej przestrzeni. Argumentem za prysznicem jest zazwyczaj mniejsze zużycie wody, a dla wanny – możliwość zrelaksowania się w kąpieli

Wybór między wanną a prysznicem jest trudny, dlatego warto rozważyć go na różnych poziomach. Nie da się ukryć – w najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które mają przestrzeń łazienkową na oba rozwiązania i mogą korzystać z nich wymiennie. Szczególnie w blokach, gdzie metraż łazienek nie jest zbyt duży, trzeba jednak zdecydować się na jedno z nich – w małej łazience decyzja o tym, czy będzie to wanna czy prysznic jest niekiedy koniecznością.

Przy łazience wielkości 2,5-4 m kwadratowych trudno jest zmieścić w niej wannę, bo zajmie ponad 30% powierzchni. Kabina prysznicowa będzie tu zdecydowanie wygodniejsza. Jeśli łazienka ma ponad 5 metrów – możemy dokonać wyboru pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem. W zależności od układu pomieszczenia, mając do dyspozycji ponad 7 metrów kwadratowych, zazwyczaj nie ma większych wyzwań z tym, aby zmieścić tam i wannę i np. kabinę typu walk-in.

O wadach i zaletach kabin walk-in przeczytasz w artykule: Cała prawda o kabinach walk-in.

Wanna czy prysznic przy dziecku, czyli funkcjonalność i wygoda

Dla rodzin z małymi dziećmi jest to zazwyczaj praktyczniejsza opcja, bowiem zabawa w wodzie to dla większości maluchów ogromna radość. Wanny są idealne do relaksu, pozwalają na długie kąpiele, korzystanie z olejków eterycznych czy soli kąpielowych.

Maluchy jednak szybko rosną, a przy większej kabinie prysznicowej, takiej jak kabina prysznicowa 120x90 Lotus, zabawa w wodzie będzie także możliwa. Pod większy prysznic można dziecku wstawić miskę lub wanienkę, a już 5-6 latki często chętniej korzystają z prysznica, doceniając jego wygodę i chcąc naśladować dorosłych.

Jeśli jednak musimy zdecydować się na jedno rozwiązanie i chcemy mieć wannę, bo nie wyobrażamy sobie dzieciństwa bez wielkiej piany i gumowych kaczuszek, warto pomyśleć w przyszłości o parawanie nawannowym. Dzięki temu rozwiązaniu wanna może pełnić funkcję prysznica, zachowując jednocześnie możliwość pełnej kąpieli. Parawan chroni łazienkę przed zalaniem, a nowoczesne modele są estetyczne i łatwe w czyszczeniu.

Prysznic czy wanna – zużycie wody

Kąpiel w wannie to prawdziwa przyjemność, jednak wiąże się z większym zużyciem wody. Standardowa wanna mieści około 150-200 litrów, co oznacza, że by się w pełni zanurzyć, potrzebujemy przynajmniej 100 litrów.

Prysznic jest zazwyczaj bardziej oszczędny. Standardowy prysznic trwa około 5-10 minut i zużywa średnio 50-80 litrów wody, w zależności od ciśnienia i używanej słuchawki prysznicowej. Dzięki temu prysznic staje się bardziej ekologicznym wyborem na co dzień.

Szybko można policzyć, że więcej niż 20 minut sprawia, że wanna staje się korzystniejsza, jednak co do zasady – to pod prysznicem zużywa się mniej wody.

Takie zużycie wody sprawia, że szykując mieszkanie na wynajem długoterminowy lepiej zdecydować się na prysznic. Przy apartamentach wynajmowanych na doby wanna, szczególnie nadająca luksusowego charakteru łazience wanna wolnostojąca, często jest argumentem do podniesienia cen.

Aranżując przestrzeń kąpielową warto zwrócić uwagę na czynniki, które mają wpływ na zużycie wody, czyli np. obecność perlatora. To niewielkie urządzenie montowane na końcu kranu lub przed wyjściem na słuchawkę prysznicową napowietrza strumień wody. Jego głównym zadaniem jest zmniejszenie zużycia wody poprzez mieszanie jej z powietrzem, co sprawia, że strumień jest pełniejszy, a jednocześnie zużywa mniej wody. Perlator pomaga oszczędzać wodę nawet o 50%.

W przypadku wanny istotne jest utrzymanie ciepła wody, tak aby jej nie dolewać w trakcie kąpieli. Tu idealnym materiałem jest akryl, który dość długo utrzymuje ciepło wody, a na dodatek jest estetyczny, łatwy w czyszczeniu i odporny na zarysowania.

Wanna czy prysznic – co jest tańsze?

Co do zasady – kabiny prysznicowe i wanny mogą mieć podobną cenę. Wanna wolnostojąca z akrylu będzie nieco droższa, jednak przy jej zakupie odpadają koszty obudowy, które mogą być znaczące. Przy kabinach mnogość opcji jest tak duża, że różnice między najtańszymi i najdroższymi rozwiązaniami są kilkukrotne.

Sam zakup elementu wyposażenia łazienki to jednak nie wszystko. Koszty związane z wyborem między wanną a prysznicem dotyczą instalacji, użytkowania oraz konserwacji obu opcji.

Instalacja prysznica będzie bardziej wymagająca niż wanny, ponieważ jest tam więcej uszczelnień, które są bezpośrednio wystawiane na działanie wody podczas codziennego użytkowania. Droższe jest także zamontowanie odpływu liniowego, które wymaga większej ilości prac. W przypadku wanny natomiast koszty instalacji mogą być wyższe, kiedy zechcemy w łazience wzmocnić podłogę, aby tam zainstalować wannę.

O tym, które rozwiązanie jest korzystniejsze przeczytasz więcej w artykule pt. Odpływ liniowy czy niski brodzik? Poznaj listę za i przeciw.

Prysznic vs wanna – co ostatecznie wybrać?

Ostateczny wybór między prysznicem a wanną zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb, stylu życia, dostępnej przestrzeni oraz budżetu. Każde z tych rozwiązań ma swoje unikalne zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, prysznic może okazać się bardziej praktycznym wyborem. Jest szybki, ekonomiczny i ekologiczny, co sprawia, że doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Z kolei osoby ceniące sobie relaks i możliwość długiego odpoczynku po ciężkim dniu, z pewnością docenią komfort, jaki oferuje wanna. Nic nie zastąpi długiej, gorącej kąpieli z dodatkiem soli i olejków eterycznych.

Warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i możliwości, by dokonać wyboru, który będzie najlepiej odpowiadał Twojemu stylowi życia.