Jak wybrać odpowiedni syfon do swojej łazienki lub kuchni?

Materiał, z jakiego stworzony jest twój syfon.

Syfony różnią się od siebie również materiałem, z jakiego są wykonane, podobnie jak w przypadku innych elementów łazienki materiał ma znaczenie. Znacznie wpływa na jakość, a co za tym idzie na żywotności i awaryjność naszego syfonu do umywalki. Najbardziej popularnym materiałem, z jakiego są one wykonywane jest PCV, jest w pełni odporny na korozję oraz na środki do udrażniania rur, materiał ten jest również bardzo odporny na uderzenia mechaniczne, co zabezpiecza przed wylewaniem się wody. Jedyną wadą tego materiału jest ich wygląd, nie jest on zbyt atrakcyjny, zwłaszcza kiedy syfon PCV musi być na wierzchu, warto pomyśleć wtedy o syfonie wykonanym z miedzi, który wygląda znacznie lepiej.

Syfon miedziany jest wybierany jako element dekoracyjny, podobnie jak PCV jest odporny na efekt korozji, a dzięki chromowanej powierzchni zapewnia ciekawy efekt wizualny. Są one często wybierane, w przypadku kiedy rury muszą iść na zewnątrz i są widoczne. Kosztują one jednak znacznie więcej, niż syfony z rury PCV.

Podobnie jest, kiedy decydujemy się na syfon z mosiądzu, jest bardzo popularny w łazienkach urządzanych w stylu loftowym oraz przy nowoczesnym designie naszej łazienki. Pozwala on uzyskać piękny efekt chromowanego metalu, materiał sam w sobie jest bardzo trwały i nieawaryjny.

Syfon, miejsce jego montażu.

Przy wyborze syfonu musimy dokładnie zmierzyć miejsce, jakim dysponujemy oraz w jakiej odległości znajduje się miejsce na odpływ wody. Gdy decydujemy się na umywalkę nablatową szczególnie warto jest dobrać odpowiedni syfon do umywalki. Warto jest również dobrać syfon, tak by podłączyć do niego wszystkie niezbędne sprzęty, mogą to być zmywarka lub pralka które nie muszą mieć oddzielnego miejsca odpływu. Zazwyczaj podłączane są do syfonu który znajduje się przy umywalce lub zlewie.

Syfon do zlewu jednokomorowego, czy syfon do zlewu dwukomorowego?

Wybór syfonu jest niezwykle ważny w naszej kuchni to właśnie w niej mieści się zlew, który może być jedno lub dwukomorowy, a co za tym idzie wymaga on zupełnie innego syfonu. Syfon do zlewu jednokomorowego jest prosty i składa się tylko z jednego odpływu w zupełnie inaczej, niż w przypadku syfonu do zlewu dwukomorowego, gdzie mamy dwa odpływy wody po jednym do każdej z komór.

Syfon do wanny oraz syfon do prysznica.

Zarówno w przypadku wanny, jak i prysznica muszą one być wyposażone w syfon, który umożliwia odpływ wody i zabezpiecza mieszkańców przed przykrymi zapachami, które mogą dochodzić z kanalizacji. Montując prysznic lub wannę mamy często niewielką ilość miejsca na zamontowanie syfonu, dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego modelu syfonu, który zmieści się w dostępnej przestrzeni. Powinien on jednocześnie być zamontowany w taki sposób, by w razie konieczności możliwe było jego czyszczenie.

Syfon butelkowy czy rurowy?

Jeżeli nie masz dużo miejsca na syfon pod umywalkę powinieneś zdecydować się na syfon butelkowy, dzięki prostej i niewielkiej budowie pozwala on przechowywać pod umywalką lub zlewem chemię, środki czystości, czy nawet kosz na śmieci.

Syfon rurowy jest, więc opcją dla osób, które nie chcą ryzykować konieczności rozbierania syfonu, a jednocześnie dysponują większą ilością miejsca w szafkach.

Syfon do umywalki – ile kosztuje?

Gdy wiesz już, jaki syfon będzie odpowiedni dla twojej łazienki lub kuchni zastanawiasz się pewnie jak ma się to do ich ceny. Przy wyborze prostego modelu syfonu z PCV ceny zaczynają się już w granicach 30 zł. Jest to w dużym stopniu uwarunkowane tym, jakiego modelu potrzebujesz oraz na jaki materiał się zdecydujesz. Syfony z mosiądzu lub miedzi są znacznie droższe ich ceny zaczynają się on ponad 100 zł, możemy oczywiście znaleźć też modele, które będą kosztować nawet kilkaset złotych, mowa tu o specjalnych ozdobnych wersjach, które mają być jednocześnie pięknym dodatkiem do wystroju wnętrza.

Czy wybór syfonu ma znaczenie?

Syfon jest czymś bez, czego nie można wyobrazić sobie ani łazienki, ani kuchni, co za tym idzie jego wybór jest bardzo ważną decyzją. Jest on bagatelizowany przez wiele osób, warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to element, który musi być niezawodny, służyć nam przez lata, dopasować się do dostępnego miejsca, a czasem pełni on nawet funkcję dekoracyjną. Podsumowując, syfon jest to bardzo ważny element każdej z umywalek.