Ogrzewanie łazienki wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrzewanie łazienki ma zasadnicze znaczenie dla komfortu jej użytkowania przez większość roku. Nic bardziej nie psuje jej pozytywnego odbioru, niż chłód po wyjściu spod prysznica czy z wanny. Jeśli zastanawiasz się, jak ogrzać łazienkę lub czym dogrzać łazienkę, ten poradnik jest dla Ciebie.

Dlaczego odpowiednie ogrzewanie łazienki jest tak ważne? Nie tylko komfort jest tu istotny. Wysoka wilgotność i niska temperatura sprzyjają nie tylko przeziębieniom, ale także rozwojowi pleśni i grzybów, co może spowodować, że Twoja rodzina będzie chorować. Odpowiednie ogrzewanie w łazience pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i zapobiega osadzaniu się wilgoci na ścianach i suficie. To szczególnie ważne w łazienkach bez okien, często spotykanych w blokach mieszkalnych.

Czym ogrzać łazienkę? Popularne sposoby na ogrzanie łazienki

Istnieje wiele metod ogrzewania łazienki. Każda z nich ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków mieszkaniowych. Źródło ciepła, z którego korzystamy to najczęściej to samo ogrzewanie, z którego korzystamy do ogrzania całej nieruchomości. Jeśli go nie ma, jesteśmy praktycznie skazani na zamontowanie ogrzewania elektrycznego w formie mat grzejnych lub kaloryferów elektrycznych.

Jeśli mamy źródło ciepła – miejskie lub własne (np. piec gazowy, pompa ciepła, piec węglowy), do wyboru pozostaje sposób dystrybucji ciepła po pomieszczeniu i tu zazwyczaj mamy możliwość wyboru pomiędzy grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie łazienki – gdzie sprawdzą się grzejniki?

Grzejniki ścienne do łazienek zazwyczaj montowane są w formie drabinki. Mają sporo zalet: szybko nagrzewają pomieszczenie i można na nie wieszać ręczniki po kąpieli. Co istotne – łatwy jest ich montaż w istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. W łazience z grzejnikiem ciepło rozchodzi się nierównomiernie i nie ogrzewają podłogi, a to stawianie bosych stóp na zimną powierzchnię kafli jest niekomfortowe. Niekiedy jednak nie da się założyć ogrzewania podłogowego, bo wymagałoby to np. skuwania dość dużej ilości posadzki.

Ogrzewanie w łazience – dla kogo odpowiednie będzie ogrzewanie podłogowe? 

Aktualnie najczęściej wybieranym w nowym budownictwie sposobem ogrzewania łazienek jest ogrzewanie podłogowe. Wężownica pod podłogą to takie zalety jak: komfort ciepłej podłogi, równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia i redukcja wilgoci dzięki ciepłej podłodze. Wada jest jedna – wyższe koszty instalacji i brak możliwości montażu rozwiązania w przypadku niektórych typów stropów, np. w domach drewnianych.

Jeśli zdecydujesz się na klasyczne ogrzewanie ścienne i chcesz poprawić mimo wszystko komfort cieplny łazienki, rozważ założenie brodzika akrylowego, takiego jak np. brodzik prysznicowy prostokątny 90X70cm biały z syfonem Stone lub jeden z naszych niskich brodzików slim. Akryl, dzięki swoim właściwościom, jest ciepły w dotyku, dzięki czemu nawet bez ogrzewania podłogowego branie prysznica będzie przyjemniejsze.

Kombinowane systemy ogrzewania łazienkowego - czym są i jak ogrzeją łazienkę?

Połączenie kilku metod ogrzewania, np. grzejnika ściennego i ogrzewania podłogowego to zdecydowanie najbardziej komfortowe rozwiązanie. Sprawdza się poza okresami grzewczymi, gdy np. latem mamy wiele deszczowych dni i robi się nieprzyjemnie chłodno, albo wczesną jesienią, gdy temperatury spadną, a miejskie ogrzewanie jeszcze nie działa.

Co do zasady, kombinowany system ogrzewania łazienkowego polega na uzupełnieniu tradycyjnego ogrzewania, elementem ogrzewania elektrycznego. Czyli – jeśli mamy tradycyjny kaloryfer to montujemy matę grzewczą pod podłogą (jest to rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w wypadku winylu na podłodze) lub grzejnik elektryczny na ścianie. Te ostatnie mogą mieć nawet dekoracyjne kształty, choć tradycyjne drabinki dają możliwość powieszenia ręcznika (inne sposoby na uatrakcyjnienie wyglądu łazienki znajdziesz w naszym artykule: Jak odnowić łazienkę tanim kosztem bez remontu?).

Takie rozwiązanie, choć komfortowe, jest kosztowne – zarówno w montażu, jak i w późniejszej eksploatacji. Daje jednak niezrównany komfort, który jest szczególnie cenny np. gdy mamy w domu małe dzieci.

Czym dogrzać łazienkę?

Jeśli podstawowe ogrzewanie nie wystarcza, a nie planujesz remontu, warto zastanowić się, czym dogrzać łazienkę. Najpopularniejsze rozwiązania to promienniki ciepła, które szybko nagrzewają pomieszczenie i są idealne na chłodne poranki oraz grzejniki elektryczne przenośne – można je ustawić tam, gdzie aktualnie są potrzebne.

Niestety – tego typu rozwiązania nie są przeważnie zbyt estetyczne. Warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo – wygrzebana z dna piwnicy farelka nie będzie miała automatycznego wyłącznika, a to grozi nie tylko wysokim rachunkiem za prąd, ale i jest potencjalnym zagrożeniem pożarowym. Wystarczy, że ktoś nieopatrznie rzuci ręcznik na taki kaloryfer i zostawi go bez nadzoru na wiele godzin. Pamiętaj, że np. zrzucić tkaninę na taką farelkę może pies lub kot.

Jak wybrać ogrzewanie do łazienki? Porady dla różnych typów łazienek

Przy wyborze ogrzewania do łazienki warto wziąć pod uwagę rodzaj budynku (w blokach często mamy ograniczone możliwości ingerencji w instalację), wielkość łazienki, budżet (zarówno na instalację, jak i na późniejszą eksploatację) oraz potrzeby domowników.

W przypadku małej łazienki w bloku grzejnik ścienny będzie praktyczny i wystarczający, chyba że lubisz ciepłą podłogę - w takim wypadku postaw na ogrzewanie podłogowe.

Dużą łazienkę w domu najlepiej ogrzać poprzez połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem ściennym lub powieszenie na ścianie grzejnika elektrycznego wyłącznie do suszenia ręczników. Warto rozważyć założenie systemu sterowania temperaturą dla optymalizacji kosztów.

Pamiętaj, że w łazience bez okna szczególnie ważne jest nie tylko dobre ogrzewanie, ale i wentylacja. Ogrzewanie podłogowe pomoże w redukcji wilgoci, jednak warto usuwać ją także mechanicznie ściągaczką do wody. Przyda Ci się ona także do sprzątania i mycia łazienki.

Odpowiednie ogrzewanie łazienki to klucz do komfortu i zdrowia. Zastanawiając się, czym ogrzać łazienkę, warto przeanalizować dostępne metody i dostosować je do swoich potrzeb oraz warunków mieszkaniowych. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu, możesz stworzyć ciepłą i przytulną łazienkę, w której każdy poranek i wieczór będą przyjemnością.