Ogrzewanie łazienki wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrzewanie łazienki wszystko, co musisz wiedzieć.

Łazienka zazwyczaj kojarzona jest z miejscem relaksu, to w niej spędzamy przyjemne chwile w wannie lub pod prysznicem po ciężkim dniu, urządzamy sobie pielęgnacyjne zabiegi i odpoczywamy korzystając z przyjemnych właściwości ciepłej wody. Ze względu na swoje przeznaczenie łazienka powinna być miejscem, które jest dobrze ogrzane tak by w czasie wychodzenia z kąpieli nie było nam zimno, ponieważ zabija to całą przyjemność z relaksujących właściwości ciepłej wody, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przeziębienia organizmu.

Kolejnym powodem, dla którego łazienka musi być odpowiednio ogrzana jest ogromna ilość wilgoci, która unosi się w niej po kąpieli, dotyczy to zwłaszcza łazienek pozbawionych okien znanym nam z mieszkań w blokach. Przy zbyt niskiej temperaturze w łazience wilgoć może osadzać się w różnych miejscach i osiadać na ścianach lub sufitach.

By zapewnić naszej łazience odpowiednie ogrzewanie musimy wybrać sposób rozprowadzenia ciepła, najbardziej popularne są: ogrzewanie wodne, ogrzewanie wodno-elektryczne oraz ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie dzieli się również na podłogowe, ścienne oraz połączenie obu w jednej łazience.

Jak różnią się od siebie sposoby ogrzewania łazienki.

Główną różnicą jest rozmieszczenie grzejników, w przypadku ogrzewania ściennego na ścianie mieści się jeden lub więcej kaloryferów wodnych lub elektrycznych. Emitują one ciepło, które rozchodzi się po łazience, specjalne kaloryfery łazienkowe są budowane szczebelkowo tak by można było wysuszyć na nich ręczniki po kąpieli. Ciepło, które emitują rozchodzi się z góry, więc mija dużo czasu nim dojdzie do podłogi i ogrzeje całe pomieszczenie, plusem tego typu ogrzewania jest możliwość suszenia ręczników. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku ogrzewania podłogowego, które jest umieszczone w podłodze naszej łazienki, ciepło przechodzi przez posadzkę i ogrzewa całą łazienkę od dołu podłogi do sufitu. Ogromną zaletą tego typu ogrzewania jest bardzo dobre rozprowadzenie ciepła, które przechodzi od dołu do góry osuszając całe pomieszczenie dzięki czemu ryzyko wystąpienia wilgoci jest bardzo ograniczone.

Jakie ogrzewanie łazienki wybrać?

Gdy stajemy przed wyborem ogrzewania łazienki musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakim miejscem dysponujemy, jakie jest źródło ciepła w naszym mieszkaniu lub domu oraz na czym nam najbardziej zależy. Decydując się na wybór ogrzewania wodnego zarówno w bloku jak i domu jednorodzinnym ograniczamy grzanie łazienki do sezonu grzewczego. W blokach jest to ustalane przez spółdzielnie lub zarząd bloku, w domu jednorodzinnym woda w grzejnikach jest nagrzewana przez źródło centralnego ogrzewania takie jak piec lub pompa ciepła. Bywa to uciążliwe w sezonie przejściowym kiedy odczuwamy już potrzebę ogrzania łazienki, a nie jesteśmy tego w stanie zrobić w przypadku mieszkania w bloku. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się ogrzewanie elektryczne, jest ono mniej ekonomiczne ze względu na wysoki pobór prądu oraz jego wygórowane ceny. Pozwala to jednak uniezależnić się od spółdzielni i zarządów, możemy samodzielnie decydować o temperaturze naszej łazienki przez cały rok. Jest to dobry wybór dla osób, które bardzo lubią wysoką temperaturę w łazience.

Przy wyborze ogrzewania warto wziąć również pod uwagę wielkość samej łazienki i dobrać grzejniki odpowiedniej mocy tak by dostarczały one odpowiednią ilość ciepła. Przy większych łazienkach wygodnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego oraz ściennego tak by uzupełniały się one. Mamy w ten sposób miejsce do suszenia ręczników i prania oraz ciepło rozprowadzone po całej łazience.

Spraw by ogrzewanie łazienki pasowało do jej stylu.

Przy wyborze kaloryferów ściennych musimy zadbać o to by komponowały się one wraz z resztą wyposażenia i tworzyły piękne wnętrze, przy wyborze ogrzewania podłogowego nie musimy się nad tym zastanawiać, dodatkowo oszczędzamy miejsce na ścianach co zapewnia więcej miejsca do przechowywania.