Łazienka z lamelami – jak urządzić modnie i funkcjonalnie?

Pionowe lamele, jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat, rozszerza swój zasięg i trafia na salony… kąpielowe! Łazienka z lamelami to połączenie nowoczesności, przytulności i optycznego powiększenia przestrzeni. Czy jednak jest to praktyczne rozwiązanie, na które warto postawić? Zobacz, jak wpleść lamele do swojego wnętrza, aby były ozdobą, która nie obniża funkcjonalnych walorów tego szczególnego miejsca w domu.

Łazienka z lamelami – trend, który podbił wnętrzarski rynek

Lamele w łazience to odpowiedź na potrzebę stworzenia wnętrz eleganckich, ale i funkcjonalnych. Te pionowe listwy, zazwyczaj w kolorze drewna lub czerni, świetnie uzupełniają nowoczesne aranżacje, wnosząc do nich strukturę i ciepło. Coraz częściej spotyka się je także w łazienkach w stylu japandi, gdzie drewno jest jednym z wyznaczników stylu.

Pionowe listewki przyszły do łazienek z salonów, przedpokojów i klatek schodowych, by nadawać wnętrzu ciekawej tekstury. Dzięki odpowiedniej grze elementów i światła, mogą być dominantą dekoracyjną zachwycających aranżacji łazienkowych.

Czym są lamele i dlaczego warto je zastosować w łazience?

Lamele to wąskie, pionowe listwy montowane na ścianach lub meblach. Mogą być wykonane z naturalnego drewna, MDF-u, kamienia czy tworzyw sztucznych. W łazience najlepiej sprawdzają się lamele z drewna egzotycznego, tworzyw sztucznych lub specjalnego MDF-u, ponieważ są odporne na wilgoć, łatwe w pielęgnacji i lekkie.

Oprócz walorów estetycznych mają też funkcję praktyczną – ukrywają niedoskonałości ścian, poprawiają akustykę i optycznie podnoszą pomieszczenie, co jest nieocenione, zwłaszcza w przypadku małych łazienek z lamelami.

Lamele w łazience – gdzie najlepiej je zamontować?

Możliwości zastosowania lameli w łazience jest naprawdę wiele. Najczęstsze i najciekawsze rozwiązania to przestrzeń przy wannie wolnostojącej – lamele mogą służyć jako efektowne tło dla takiej wanny, np. w kolorze dębu naturalnego. W połączeniu z podświetleniem LED tworzą przytulną atmosferę domowego spa.

Warto pamiętać, że najlepiej przy wannie lamele wyglądają, gdy są zamontowane od podłogi, aż po sufit. Wybierając coraz popularniejsze ze względów praktycznych przyścienne wanny wolnostojące, warto na tę dekorację przeznaczyć ścianę z boku. Stawiając na popularną wśród naszych klientów wannę wolnostojącą owalną z syfonem 170x80x58cm Loge, zadbaj o to, aby lamele nie kończyły się wraz z tylną ścianą wanny, ale zachodziły nieco na boki, co da lepszy efekt wizualny.

Inną chętnie wybieraną przestrzenią do montażu lameli jest ściana za umywalką lub lustrem – tworzy eleganckie tło i podkreśla tę strefę mycia. Idealnie komponuje się z podświetlonym od spodu dużym, okrągłym lustrem bez ramy. Doskonale z lamelami wygląda także fragment ściany z misą WC lub bidetem – pozwala wydzielić strefy funkcjonalne.

Ciekawym rozwiązaniem są fronty mebli lub gruby blat umywalkowy z mini-lamelami. Jest to rozwiązanie wprowadzające jednocześnie ciekawy trend, ale i pozwalający na jego szybką zmianę.

Dobrze sprawdza się także łączenie lameli z innymi materiałami. W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych coraz częściej można spotkać łazienki z cegłą i drewnem lub łączenie lameli z marmurem, które dodają wnętrzu elegancji i wyrafinowania.

Mała łazienka z lamelami – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Mała łazienka z lamelami to doskonały sposób na sprytną aranżację niewielkiej przestrzeni. Kluczem jest montaż lameli w pionie – ten zabieg wydłuża optycznie ściany i „podnosi” sufit. Efekt ten można wzmocnić, wybierając jasne lamele (np. w kolorze dębu) i zestawiając je z białymi ścianami oraz lustrami.

Świetnie sprawdzają się też kontrasty – np. drewno i szarość lub biel z czernią. To połączenie optycznie powiększa przestrzeń i jednocześnie dodaje jej charakteru.

W małej łazience należy zadbać o to, aby lameli nie było zbyt wiele, bo mogą przytłoczyć wnętrze. Dobrym miejscem jest np. zewnętrzna ściana prostokątnej kabiny prysznicowej lub ścianki walk-in. Rozpoczęcie powierzchni z lamelami od prostopadłej szyby nie sprawia problemów montażowych. Taką ściankę należy zaplanować od narożnika łazienki, aż do początku strefy mokrej.

Z czym łączyć lamele w łazience, by uzyskać efekt lekkości i przestronności?

Lamele dobrze komponują się z płytkami w jasnych odcieniach szarości, elementami ze szkła i metalu i oświetleniem LED, które wydobywa ich trójwymiarową strukturę. Takie zestawienie daje nowoczesny i przestronny efekt – doskonały zarówno do minimalistycznej, jak i bardziej dekoracyjnej aranżacji.

Poza wspomnianymi już wannami wolnostojącymi, kabinami i ściankami prysznicowymi, lamele dobrze komponują się z parawanami nawannowymi. Szczególnie ciekawie komponują się z parawanami przesuwnymi, takimi jak parawan nawannowy przesuwny dwuczęściowy 80x150cm czarny Mitis.

Nowoczesne materiały – jakie lamele sprawdzą się w wilgotnym wnętrzu?

W łazience lamele muszą być odporne na wilgoć i zmienne temperatury, działanie pary wodnej. Jeśli we wnętrzu jest okno, to także na promienie UV, bo połączenie słońca i wody jest sporym wyzwaniem dla każdej powierzchni, o czym wie każdy, kto urządzał przestrzeń tarasową z basenem.

Problemów najlepiej uniknąć stawiając na ciśnieniowo zabezpieczone lamele z MDF-u, poliuretanu lub tworzywa sztucznego. Wyglądają jak drewno, ale są odporne na wilgoć. Dodatkowo można je wykończyć za pomocą dedykowanych elementów, co znacznie podnosi estetykę projektu.

Lamele z drewna egzotycznego – naturalna elegancja w łazience

Jeśli marzy Ci się łazienka z prawdziwym, szlachetnym drewnem, warto rozważyć lamele wykonane z gatunków egzotycznych, takich jak teak, merbau, iroko czy cedr czerwony. Te rodzaje drewna naturalnie opierają się wilgoci, pleśni i wahaniom temperatur, dlatego stosuje się je m.in. w luksusowych łazienkach, saunach i strefach wellness.

Ich wyjątkowe walory estetyczne – głęboka barwa, oryginalne usłojenie i jedwabisty połysk – nadają łazience wyrafinowanego, naturalnego charakteru. To idealny wybór, jeśli urządzasz przestrzeń w duchu spa albo chcesz przełamać chłód nowoczesnej aranżacji odrobiną organicznego ciepła.

Należy jednak pamiętać, że drewno egzotyczne mimo wszystko wymaga regularnej impregnacji i pielęgnacji. Jest ponadto droższe niż jego syntetyczne odpowiedniki. Jest także dość wymagające w obróbce, dlatego powinno być montowane z zachowaniem precyzji, najlepiej przez fachowca.

Wady lameli w łazience – co warto wiedzieć przed montażem?

Lamele w łazience, poza zaletami, takimi jak optyczne powiększenie przestrzeni, właściwości akustyczne (dodatkowa, zróżnicowana warstwa na ścianie tłumi dźwięki) i nowoczesny i elegancki wygląd, mają swoje wady.

Należy pamiętać o tym, że pojedyncze lamele mogą być trudne w montażu, dlatego warto rozważyć gotowe panele. Ponadto, naturalne drewno nie nadaje się do łazienki bez odpowiedniej impregnacji, a tak dekoracyjne elementy wymagają precyzji przy docinaniu i instalacji. Nie należy ukrywać, że taka przestrzeń jest pełna zakamarków, co może utrudniać sprzątanie. Dlatego, zapobiegawczo najlepiej umieścić ją na wolnej ścianie. Za lustrem mogą się w niej gromadzić resztki kosmetyków, a nieodpowiednio zabezpieczona przestrzeń może być narażona na przebarwienia.

Jak dbać o lamele w łazience? Praktyczne wskazówki

Pielęgnacja lameli zależy od użytego materiału. W większości przypadków wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry, delikatny detergent do usuwania zabrudzeń i odkurzacz z miękką końcówką (w przypadku lameli z głębszymi szczelinami). Ważne jest, aby unikać agresywnych środków chemicznych, które mogą zniszczyć powierzchnię lameli.

Dużo zależy od tego, jakie decyzje podejmiemy na etapie montażu. Jeśli nie lubimy wymagających przestrzeni, nie warto stawiać na lamele tuż przy umywalce. Mimo niebanalnego efektu, aspekt funkcjonalny może bowiem sprawić, że będziemy z takiej aranżacji łazienki niezadowoleni.

Inspiracje: jak urządzić łazienkę z lamelami w różnych stylach?

Lamele z powodzeniem odnajdują się w niemal każdym stylu aranżacyjnym – od minimalistycznych wnętrz, aż po industrialne. W stylu japandi, który łączy skandynawską funkcjonalność z japońskim umiłowaniem prostoty, najlepiej sprawdzają się lamele w kolorze jasnego drewna. Zestawione z białą ceramiką, delikatnymi tkaninami i roślinami, tworzą przestrzeń pełną spokoju, harmonii i naturalnego ciepła. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących minimalistyczną estetykę i relaksującą atmosferę.

W łazienkach urządzonych w stylu industrialnym lamele przybierają ciemniejsze barwy – często są to głębokie brązy lub nawet czerń, które doskonale współgrają z betonowymi ścianami, stalowymi akcentami i surowym wykończeniem. W takim wnętrzu lamele dodają nieco przytulności, łagodząc industrialny chłód i wprowadzając wizualną strukturę, która ożywia aranżację.

Styl modern farmhouse z kolei opiera się na naturalnym drewnie, bieli i przytulnych, rustykalnych akcentach. Tutaj lamele świetnie wpisują się w klimat sielskiej, ale jednak nowoczesnej łazienki – mogą otulać wannę wolnostojącą, tworząc ciepłą, stylową scenerię.

Z kolei zestawienie beżu i drewna to propozycja dla miłośników klasycznej elegancji z nutką naturalności. Jasne, beżowe ściany w połączeniu z ciepłymi tonami drewnianych lameli tworzą przestrzeń subtelną, spokojną i ponadczasową. To idealna baza do budowania wnętrza, które będzie jednocześnie stylowe i relaksujące.

Czy warto postawić na łazienkę z lamelami?

Lamele w łazience to nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Sprawdzą się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. Dzięki nim z łatwością nadasz wnętrzu indywidualnego charakteru, poprawisz jego akustykę i optycznie powiększysz przestrzeń.

Ze względu na szybki montaż i możliwość niwelacji niedoskonałości ścian, na pewno mogą przyspieszyć remont łazienki i być korzystnym rozwiązaniem estetycznym. Jeśli jednak szukasz rozwiązania na wiele lat, lamele mogą mieć tę wadę, że wyjdą z mody. Nie ukrywajmy także, że decydując się na taką dekorację trzeba liczyć się z większym zaangażowaniem w utrzymanie czystości w łazience.

Powiązane wpisy
Łazienka beżowa z drewnem – jak wygląda i z czym łączyć?

Beż to kolor kojarzący się ze spokojem, ciepłem i harmonią. Drewno natomiast wprowadza do wnętrza przytulność i...

Łazienka w stylu angielskim – czym się wyróżnia i jak ją urządzić?

Styl angielski wywodzi się z klasycznego, eleganckiego wzornictwa rodem z brytyjskich rezydencji oraz wiejskich...

Zielona łazienka – pomysły i inspiracje

Odcienie zieleni – od miętowej mgiełki po ciepłą oliwkę – nadają łazience pogodny, relaksujący charakter i optycznie...