Polska marka

Technologia i funkcjonalność

By wytworzyć produkty ceramiczne wykorzystuje się ziemiste surowce, najczęściej są to wysokogatunkowe skały, piaski lub gliny. Po dogłębnych analizach wykonywanych w laboratoriach i upewnieniu się co do jakości surowca wszystkie składniki rozdrabnia się i miesza z wodą w wielkich młynach. Pozwala to uzyskać jednolitą konsystencję, która jest bardzo plastyczna, stworzona z niej masa jest przepuszczana przez systemy filtrów magnetycznych i sit wibracyjnych, by jeszcze bardziej podnieść jej jakość.

W tym samym czasie w laboratorium przeprowadzane są badania nad surowcami tworzącymi szkliwo, w późniejszym etapie to właśnie one nadają produktom biel, połysk i gładkie wykończenie. Wybierając odpowiednie surowce, takie jak gliny, kaliny czy piaski wraz ze szczegółową kontrolą jakości pozwalają uzyskać masy zgodne z zakładowymi recepturami, które są plastyczne w czasie produkcji i trwałe po procesie wypalania.

Kolejnym z etapów powstawania produktów z naszej nowoczesnej kolekcji, jest nadawanie kształtu oraz tworzenie prototypu. Efektem tej pracy jest stworzenie najpierw projektu, a później matrycy, która pozwala na powielanie kształtu finalnego produktu.

Przygotowane w ten sposób gipsowe formy ustawiane są na ławach i uzupełniane masą lejną przygotowaną wcześniej. Nadmiar masy usuwany jest poprzez sprężone powietrze. Następnie, formy są otwierane przy pomocy specjalnego urządzenia, po wyciągnięciu nadal są plastyczne i delikatne. W takim stanie świetnie nadają się do obróbki ręcznej. To moment, w którym, wycinane są otwory, mocowane są dodatkowe elementy, a powierzchnia jest nieco wygładzana.

W celu osiągnięcia docelowej twardości naszej ceramiki suszy się ją w specjalnej hali o stałej temperaturze i poziomie wilgotności. W tym miejscu odparowują z niej resztki wody, co zabezpiecza produkt przed pękaniem w czasie wypalania. Gdy proces suszenia dobiegnie końca, odlewy są odkurzane sprężonym powietrzem, a następnie pokrywane warstwą szkliwa. Tak przygotowane trafiają do pieca tunelowego, w którym nabierają swoich właściwości. W trakcie tego procesu szkliwo zostaje połączone z produktem, dzięki czemu powstała w ten sposób ceramika staje się twarda, odporna na środki chemiczne, odpowiednio gładka, oraz przybiera pożądany kolor i połysk.

Ostatnim z etapów jest zatwierdzenie wysokiej jakości i zgodności z normami przez pracowników odpowiedzialnych za kontrolę jakości. Finalnym krokiem jest etykietowanie i przygotowywanie produktów do wysyłki.