Jakie powinny być dobrej jakości meble do łazienki?

Jakie powinny być dobrej jakości meble do łazienki?

By mebel łazienkowy mógł być uznany jako dobry musi spełnić kilka funkcji, pierwsza z nich jest wykonanie z odpowiednich materiałów, które nadają się do pomieszczeń cechujących się wysoką wilgotnością takich jak łazienka. Kolejnym aspektem jest to by był funkcjonalny i zapewniał odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie i był łatwy w czyszczeniu.

Ostatnim z aspektów jest to by podobał się właścicielom łazienki, każdy ma inny gust, więc w tej kwestii warto pamiętać tylko o zasadzie by dobrać meble łazienkowe tak by pasowały do stylu łazienki i pięknie komponowały się razem z innymi jej elementami.

Meble łazienkowe, z jakich materiałów?

Meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć oraz takich które będą mogły służyć nam przez długie lata. Najbardziej popularne są meble wykonane z płyty MDF, jest ona materiałem trwałym lecz podatnym na wchłanianie wody, dlatego niezwykle ważne jest, by meble były wykonane z płyt, które w całości są zabezpieczone poprzez lakierowanie.

Alternatywą dla płyt MDF są meble drewniane, musimy jednak pamiętać, że nie każde drewno poradzi sobie w łazience. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku meble wykonane z twardego drewna takiego jak dąb, wiąz, jesion czy modrzew. Może spotkać się również z bardziej egzotycznymi gatunkami, które świetnie radzą sobie w łazience, są to: teak, merbau, iroko, wengę, jatoba i cedr.

Starannie wykończone meble łazienkowe czym się charakteryzują?

Wielu producentów mebli łazienkowych w celu obniżenia kosztów produkcji proponują meble, których korpus składa się ze zwykłej płyty MDF, która nie jest odporna na nadmiar wilgoci, dobrze zabezpieczone są jedynie fronty. Przy wyborze mebli warto zwrócić na to uwagę ponieważ, z czasem niezabezpieczone płyty zaczynają puchnąć, a mebel traci na wyglądzie i niszczeje. Warto skupić uwagę na punkty łączeń i załamania które są bardziej narażone na przenikanie wilgoci, powinny być one odpowiednio zabezpieczone.

Meble do łazienki, pasujące do jej stylu.

By nasza łazienka nie była zlepkiem przypadkowo postawionych i wybieranych na chybił trafił mebli musimy zadbać o jej spójność. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest, by dobrać kolor oraz wzór mebli do całokształtu naszej łazienki. Bardzo wygodnie jest korzystanie z gotowych zestawów meblowych, które łączą ze sobą np. umywalkę z szafką.

Styl na lata czy chwilowy zachwyt, jaki styl mebli łazienkowych wybrać?

Jeżeli planujemy by nasza łazienka służyła nam przez długie lata i w tym czasie nie wypadła z mody warto wybrać styl bardzo neutralny i ponadczasowy. Dobrym wyborem są meble modułowe, które mogą z łatwością zmieniać swoje położenie, dodatkowo możemy rozbudowywać naszą łazienkę o kolejne elementy.

Meble łazienkowe, jak powinny się otwierać?

By korzystanie z łazienki nie było torem przeszkód warto rozstawić meble w taki sposób, by z łatwością się otwierały i nie kolidowały ze sobą. Najbardziej musimy zwrócić uwagę na meble które posiadają drzwiczki takie jak zabudowa pralki czy suszarki, wolnostojąca pralka lub suszarka, szafki łazienkowe, szafki pod umywalką.

Warto też zadbać o odpowiednie rozplanowanie miejsca w tychże meblach tak by z łatwością pomieściły wszystkie niezbędne rzeczy takie jak kosmetyki, perfumy czy środki czystości. W tym celu warto wyposażyć się w organizery, które ułatwiają przechowywanie i segregowanie zawartości szafek w naszej łazience. Podobnie jest z zabudową pralki i suszarki, dostępne są szafy, które zabudowując pralkę dodają stylu naszej łazience dodatkowo zapewniają więcej miejsca do przechowywania np. deski do prasowania, mopa czy ręczników kąpielowych.

By maksymalnie wykorzystać miejsce w łazience warto pomyśleć również o zawieszanych szafkach oraz słupkach dostępnych również w wersji cargo. Bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem staje się również dedykowane miejsce w szafce łazienkowej specjalnie na kosze do prania. Nie są one już tak widoczne i podobnie jak z zabudową pralki dodają elegancji naszemu wnętrzu.