Wanny wolnostojące wady i zalety

Wanny wolnostojące wady i zalety

Moda na wanny wolnostojące nie jest niczym nowym przeżywały bowiem one już swoje złote czasy w poprzednim wieku. Obecnie znów wracają do łask ze względu na efekt, jaki zapewniają oraz ze względu na swoją mobilność. Wanny wolnostojące mogą być montowane zarówno na środku łazienki, jak i przy ścianie jako wanna wolnostojąca przyścienna. Bez względu na swoje umiejscowienie stanowią one ciekawą dekorację łazienki. Pasują one również do większości styli, które są obecnie modne, odnajdują się zarówno w stylu vintage, loft, jak i nowoczesnym.

Wady wanny wolnostojącej

Wymaga one więcej miejsca, niż prysznic lub wanny klasyczne, z tego względu jest stosowana raczej w łazienkach, w których nie brakuję miejsca. Kolejnym aspektem jest większa powierzchnia do czyszczenia, niż w przypadku zabudowanej wanny, materiał, z jakiego wykonuje się wanny wolnostojące jest natomiast łatwy w czyszczeniu. Ze względu na swoje położenie wanna wolnostojąca jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, warto mieć jednak na uwadze to, że są one wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, które są odporne nawet na silne uderzenia. Jak widać wanny wolnostojące mają dość mało wad, dlatego właśnie są coraz bardziej popularne.

Zalety wanny wolnostojącej

Do zalet wanny wolnostojącej zdecydowanie możemy zaliczyć jej ciekawy design, który może zachwycić nawet największych sceptyków. Dostępne są zarówno modele w kształcie owalnym, okrągłym, prostokątnym, kwadratowym bądź zupełnie asymetryczne. Bez problemu możemy znaleźć wanny w różnych kolorach, złotą, czarną, przezroczystą, możemy mieć wszystko, czego dusza zapragnie. Podobnie jest z materiałem, z jakiego są one wykonane możemy spotkać się nawet z drewnem, szkłem czy kamieniem naturalnym.

Kolejną z zalet wanny wolnostojącej jest komfort, jaki zapewnia, dzięki niej z łatwością poczujesz się jak w spa w zaciszu swojej własnej łazienki. Wanny wolnostojące są bardzo przestronne, dzięki czemu kąpiel w nich jest bardzo wygodna nawet dla wyższych osób, które mogłyby pomarzyć o zanurzeniu się w całości w tradycyjnych płytkich wannach.

Wanny wolnostojące, jaki kształt wybrać?

Gdy dobieramy kształt wanny wolnostojącej do naszej łazienki musimy wybrać odpowiedni model, który odnajdzie się w stylu naszej łazienki. Wanny wolnostojące świetnie odnajdują się w stylu łazienek skandynawskich, gdzie podkreślają one przytulność i ciepło wnętrza. Nie oznacza to jednak że nie sprawdzą się one w stylu nowoczesnym przepełnionym betonem architektonicznym, ciemnymi kolorami i blaskiem odbijającym się od mebli łazienkowych na wysoki połysk.

Fani stylu retro również decydują się bardzo często na wanny wolnostojące owalne, odnajdują się one idealnie w stylu retro, to właśnie w tamtych czasach wanny wolnostojące przeżywały swój złoty wiek. Są to często modele z bardzo zdobionymi nóżkami oraz bateriami które były modne z poprzednim wieku. Charakterystyczne są wanny wolnostojące z miedzi, które nadają łazience ciekawego wyglądu.

Wanna wolnostojąca bez nóżek jest obecnie bardzo popularnym modelem, jest ona zabudowana, aż do samej ziemi, dzięki czemu wanna tworzy jedną bryłę, która jest kwintesencją nowoczesnego stylu wykończenia wnętrz.

Dostępne są również wanny wolnostojące prostokątne oraz o nieregularnym kształcie. Te pierwsze odnajdują się świetnie w łazienkach minimalistycznych, gdzie zależy nam na kanciastym wykończeniu każdego z elementów. W fikuśnych szalonych łazienkach warto wybrać nieregularny kształt, który będzie komponował się wraz z resztą jej wyposażenia i doda jej oryginalnego wyglądu.

Wanna wolnostojąca przyścienna, czym się różni?

Różni się ona w bardzo małym stopniu od innych wanien wolnostojących, ich budowa pozwala jednak na umieszczenie ich bezpośrednio przy ścianie, dzięki czemu nie powstaje nam niepotrzebna przestrzeń pomiędzy wanną, a ścianą. Wanny wolnostojące przyścienne są bardzo wszechstronne, dzięki czemu można umieścić ją niemalże w każdej łazience. Dzięki swojej budowie nie wymagają zabudowy w postaci płytek, więc montaż wanny przebiega o wiele szybciej i nie wymaga dodatkowego kosztu związanego z układaniem glazury.